Hayatımızda birçok noktada büyük kolaylık sağlaması beklenen ve dünyayı ele geçirmek kadar ileri gideceği düşünülen yapay zeka şu an için insanların kendisini ‘veriler’ ile beslemesine ihtiyaç duyuyor.

Video, fotoğraf veya yazılı veriler ile beslenen ve devamında istenen şekilde işlem görmeyi başarabilen yapay zekalar ile birçok konuda farklı ürünler geliştirilebiliyor. Bu verileri toplamak ve elle etiketleyerek kategorize etmek gibi işlemler ise büyük bir zaman ve emek istediği için sorun yaratabiliyor. Bu noktada ise devreye paylaşım kültürü giriyor.

Tasarımdan yazılıma, alışverişten eğitime kadar birçok konuda gelişimi sağlayan internet ve paylaşım kültürü burada da yapay zeka çalışmaları yürüten yazılımcıların yardımına koşuyor ancak arama motorları ile doğru anahtar kelimeleri tespit ederek bu paylaşımlara ulaşmak da ayrı bir sorun.

Google’ın yeni arama motoru sayesinde dataset ismi verilen, gerekli eleme ve kategorizasyon işlemleri sağlanmış veri kümelerine ulaşmak çok daha kolay olacak. Dataset Search isimli sayfada belirli anahtar kelimeler ile aradığınız datasetlere kolayca ulaşmanız hedefleniyor.

Bu arama motorunun radarına girmek isteyen dataset sahiplerinin ise kendi sitelerinde paylaşırken metadata etiketi olarak kim tarafından oluşturulduğu, ne zaman oluşturulduğu, nasıl oluşturulduğu gibi detayları belirtmesi gerekiyor.

Google’ın daha önce başlattığı Google Scholar isimli arama motoru da makale konusunda oldukça fazla akademisyenin işini kolaylaştırmıştı.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.