Veri kaydının ve paylaşımının daha da kolaylaşması ile birlikte gelişim ivmesi bir hayli artan yapay zekanın gördüğünü anlama konusunda daha bir hayli yol kat etmesi gerekiyor.

Mevcut fotoğraflara göre eşcinselliği tespit edebilmesi, muhitte bulunan araba modellerine göre siyasi fikirleri tahmin edebilmesi, ayak izine göre hayvanların izini sürme konusundaki başarısı da göz önüne alındığında gelişimden bahsedebileceğimiz yapay zeka için sıradaki basamaklardan birisi videoda yaşanan olayı anlayabilmek ve gördüğü fotoğrafların farklı açılarını tespit edebilmek.

İşte Google’ın yayınladığı bu çalışmaya göre artık yapay zekalar elindeki basit görüntülere göre farklı bir perspektif tahmini yapabiliyor. Generative Query Network şu an için karışık ve önemli görseller üzerinde kullanılamıyor olsa da yayınlanan PDF‘te yer alan örneğe göre sahnedeki birkaç nesnenin farklı bir açıdan görünümünü tahmin edebilmesi de önemli bir maharet.

Bu tarz farklı perspektif tahminlerinin gözetleme sistemleri (savunma sanayii), gazetecilik ve birçok farklı alanda yepyeni kolaylıklar sağlamasının yanı sıra 3B yazıcılar ve her türlü 3B tasarım için kolaylaştırıcı bir etmen olması da beklenebilir. Tarayıcıya sahip olmayan insanlar için birkaç açıdan çekilmiş bir nesnenin tamamının bir yapay zeka tarafından tahmin edilerek tamamlanması veya yüz yıl önceye ait nesnelerin yeniden üretilmesi konusunda elde fazla fotoğraf bulunmaması halinde kullanılabilir.

Yani hem tarihi canlandırma konusunda hem de geleceği çizme konusunda yapay zeka birçok konuda bize yardımcı olacak. Tabii eğer pesimist bilim adamlarının dedikleri doğru çıkarsa bu pek de mümkün olmayabilir.

Kaynak: Futurism

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir