Uzun ismi Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart olan CAPTCHA, 2000’lerin başında Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bir takım tarafından internet dünyasına kazandırıldı. 2009 yılında Google tarafından satın alınan ve ismi ReCAPTCHA olarak değiştirilen bu güvenlik teknolojisi online hizmetlerde kullanıcının bir insan mı yoksa robot (bot) mu olduğunu ayırt edebilmek için kullanıldı. Tabii bu sırada Google da eski kitapları dijitale çevirebilmek için biz insanları kullanmaktan [tooltip tip=”Gördüğümüz, zor okunan yazılar eski kitapların fotoğraflarıydı ve biz cevapları verdiğimizde o kitapların dijital kopyalarını oluşturmuş oluyorduk.”]çekinmedi[/tooltip].

Bu güvenlik duvarını aşmak isteyen birçok araştırmacı ve hacker, yapay zekayı da kullandıkları birçok farklı metod üzerinde çalışmıştı. Ancak şu ana kadar en başarılı çalışma Maryland Üniversitesi’nden bir grup araştırmacıdan geldi. ReCAPTCHA üzerindeki ses dinleme seçeneğini kullanan araştırmacılar, aralarında Google’ın da ücretsiz sunduğu farklı speech-to-text (konuşmadan/sesten yazıya) servislerini deneyerek %85 başarı oranıyla yaklaşık 5 saniyede (ses dosyasının kendisinden kısa) güvenlik duvarını aşabilen bir uygulama geliştirdiler ve ismini UnCAPTCHA koydular.

Bu konuda Google’ı uyarmaktan da geri durmayan araştırmacılar, Google’ın ReCAPTCHA’yı güncellediğini (Önceden sadece rakamlar kullanılıyordu artık kelimeler kullanılıyor) ancak bunun ardından UnCAPTCHA’nın başarı oranının %91’e çıktığını belirtiyorlar.

2017 yılında yayınlanan makale ile detayları verilen ve kodları ücretsiz şekilde herkesle paylaşılan UnCAPTCHA’nın çalışma prensibi bir hayli basit:

Öncelikle; Google tarafından oluşturulan ReCAPTCHA görsellerinin görme engelliler tarafından çözülememesinden dolayı sol alt kısıma yerleştirilen kulaklık simgesine tıkladığımızda “bir, iki, beş, sekiz” şeklinde tamamen rakamlardan oluşan bir ses dosyası karşımıza çıkıyor[du]. Yukarıda bahsettiğimiz gibi artık bunun sadece rakamlardan oluşmadığını hatırlatmakta fayda var.

 

  1. Captcha ses dosyasını indir
  2. Sesi tek haneli kliplere ayır
  3. Her klibi birçok farklı speech-to-text servisine yükle
  4. Bu servislerin cevaplarını rakamlara çevir
    • Kesin rakamlar: Eğer cevap “one” veya “two” ise direkt böyle tahmin et
    • Yakın tahminler: Eğer cevap mantıklı bir rakam değilse yakın çıkarım yap. Mesela “true” = “two”
  5. Güvene göre sıralanacak şekilde, farklı servislerden gelen cevapları topla
  6. Ve son olarak: Captcha’yı cevapla.
Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir