Her 5 Amerikalıdan biri hayatının bir döneminde depresyonla yüzleşiyor. Depresyon, hayat kalitemizi etkileyerek performansımızı düşürdüğü için mutlaka tedavi edilmeli. Ancak gerek insanların bu konuya duyarsızlığı gerekse de sigortadan faydalanamamaları depresyonun tedavisini zorlaştırıyor.

Resim: Mashable

Google, bu konuda aksiyon alarak herkesin erişebileceği bir depresyon tespit anketini çevrimiçi olarak erişime açtı. NAMI işbirliğiyle faaliyete geçirilen bu depresyon testi, sizlere birkaç soru yönelterek depresyon semptomlarınızı belirliyor.

Mobil cihazınızda Google arama çubuğuna depresyon ile ilgili bir şeyler yazdığınızda otomatik olarak karşınızda bir ekran beliriyor ve size “Kliniksel olarak bunalımda olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?” tarzı bir soru yöneltiyor. Kullanıcılar bu soruya olumlu yanıt verirlerse otomatik olarak depresyon testine yönlendiriliyorlar ve kendileri hakkında çeşitli soruları cevaplandırıyorlar. Bu sorular potansiyel hastanın isteksizlik derecesi, umutsuzluk hissi, intihar düşünceleri gibi şeylerden oluşuyor.

NAMI’den Ken Duckworth, testin kesinlikle tanı amacı taşımadığını ancak kullanıcılara sağlık durumları hakkında genel bir bilgi verebileceğini söylüyor. Kullanıcılar, isterlerse formdan aldıkları geri bildirimi bir doktora göstererek tanı ve tedavi sürecini hızlandırabilirler.

Şu an yalnızca Amerikan vatandaşlarının erişimine açık olan bu araç yalnızca mobil cihazlarda mevcut. İlerleyen zamanlarda masaüstü sürümünün de çıkması beklenen bu depresyon tespit programının tüm dünya vatandaşları için erişilebilir olmasını temenni ediyoruz. Health-tech son dönemlerde yükselişe geçen bir alan. Özellikle VR ile tedavi konseptleri bu alanda büyük potansiyel vaat ediyor. Dilerseniz VR ve meditasyon hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak ve resimler: mashable.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.