Günümüzün en değerli madeni şüphesiz ki veri. Öyle ki geliştiriciler, verilerin hızlı bir şekilde çok daha yararlı kullanımı için yapay zeka, bu veriler kullanılırken güvenlik açıkları olmasın diye blockchain üzerinde çalışıyor. Facebook, Apple, Google gibi güçlü isimler katettiğimiz yoldan, içtiğimiz suyun pH’ına kadar tüm kişisel verilerimizi elinde tutuyor. Tutuyor tutmasına da bu bilgiler ne kadar güvenli bir ortamda saklanıyor?

Nithin Coca yaklaşık 14 yıldır Gmail ve diğer Google servislerini bir hayli severek kullandığını ancak son zamanlardaki veri güvenliği sıkıntılarından dolayı artık verileri depolamayan, kişisel gizliliğe önem veren servisleri kullanmaya karar vermis ve bu niyetini gerçeğe de dönüştürmüş.

The internet was a better place because Google gave us the opportunity to have a better search. Choice is good. As is portability.

Medium’da paylaştığı yazıda her bir Google servisinin yerine neler kullandığını ve alternatiflerini anlatan Nithin Google, Apple ve Facebook gibi şirketlere fazla bağlanmamız yüzünden yeni girişimlere hiç şans vermediğimizi ve bu şirketler haricindeki pek çok küçük şirketin servislerinin çok daha kullanışlı olduğunu fark ettiğini söylüyor.

Nithin, Google’dan kurtulduğunu söylüyor ve bu konuda herkese yardımcı olmak için güzel bir rehber hazırlamış. Bugün, düşündüğümde Google’ın gücü beni her ne kadar korkutuyor olsa da maalesef yapay zekanın gücü çok daha çekici geliyor. Google’a verdiğimiz her veri birkaç yıl sonra etrafımızdaki yapay zekanın çok daha iyi olmasını sağlayacak. Muhtemelen evham severlerin de sürekli bahsettiği gibi bilgilerimiz birilerine satılacak, birileri tarafından kötü kullanılacak veya birileri tarafından çalınacak (Blockchain’in üzerine de bu kadar düşüyor olmamızın sebebi bu) ancak ben şu an için Google’ı veya Facebook’u terk edecek motivasyonu kendimde göremiyorum. Eğer bu motivasyonu kendisinde gören ve Medium’daki bu yazıyı anlamak konusunda sorun yaşayan olursa, çekinmeden mesaj atabilir. Sizi Google’dan kurtarmak ve sonrasında deneyimlerinizi takipçilerimize aktarmak isterim.

You don’t have to quit Google entirely. But give other alternatives a chance. You might be surprised, and remember why you loved the web way back when.

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir