Dünyanın en büyük şirketlerinden olan ve piyasaya sunulduğu günden bu yana arama motoru pazarına ağırlığını koyan Google, İngilizce aramalardaki “for”, “to”, “not” ve “no” sözcüklerinin kullanıldığı aramalardaki sonuçları iyileştirmek için BERT protokolüne geçiş yaptı. 

Bidirectional Encoder Representations from Transformers (BERT) ismi verilen yapay sinir ağları Google arama motorunun insanları daha iyi anlamasına yardımcı olacak ve arama sonuçlarını %10 kadar değiştirecek.

“Bir başkası için ilaç alınabilir mi eczane” araması insanlar için kolayca anlaşılabilir olsa da Google bunu tam olarak algılayamayıp başka sonuçlar getirebiliyordu. Görselde görüldüğü üzere “Reçete doldurmak” isimli başlık birinci sırada çıkıyor. BERT güncellemesi ile birlikte ise “Bir hastanın arkadaşı veya ailesi bir reçetedeki ilacı alabilir mi” başlıklı içerik birinci sırada geliyor.

Son 5 yılda ilk kez bu kadar büyük bir güncelleme yaptıklarını söyleyen Google’ın arama birimi başkan yardımcısı Pandu Nayak, birçok kullanıcının aradaki farkı muhtemelen hissetmeyeceğini de söyleyerek bu özelliğin şu an için sadece Amerika’da, İngilizce aramalar için aktif olacağını duyurdu.

Geçtiğimiz yıl OpenAI ve Allen Instute, İngilizce’de sesteş olan kelimeleri ayırt edebilen yapay zekâ ELMo’yu geliştirmiş ve bu da Google’a BERT’i geliştirme ilhamını vermişti.

ELMo için İngilizce’de “mayıs” ve “belki” anlamlarında kullanılan ve aynı zamanda özel isim de olabilen “may” kelimesini örnek gösterebiliriz.

Kaynak: Wired

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.