Gelişen iletişim ağları ile birlikte birbirimize ulaşmamız kolaylaştığı kadar kötü insanların küçük çocuklara ulaşması da bir o kadar kolaylaşmış durumda. İnternetin kötü niyetli klavyeleri ile savaş konusunda ailelerin bazı önlemler alması öneriliyor ancak bu soruna en büyük çözümü getirmesi gereken taraf teknoloji şirketleri.

2000’li yılların başından beri çocuk istismarını bitirmek için sivil toplum kuruluşları ve diğer teknoloji şirketleri ile işbirliği yaptıklarını belirten Google, bu hafta duyurduğu bir API ile STK’ların ve teknoloji girişimcilerinin kendi uygulamalarında çocuk istismarı içerebilecek görselleri, CSAM’i (child sexual abuse material), tespit edebilen bir yapay zekayı kullanıma sundu.

Instagram’ın hassas içerikli görseller için kullandığı sansür

Yapay sinir ağları (Neural networks) sayesinde, cinsel istismar içerikli görselleri tespit etme konusunda %700 katkı sağlayan bu API’nin en büyük avantajlarından birisi de Google’ın devasa büyüklükteki datasetine (veri kümesine) sahip olması olacak. Tıpkı insan beyni gibi çalışan derin öğrenme olarak da isimlendirilen yapay sinir ağları kendisi ne kadar çok veri (örnek fotoğraf) ile beslenirse o kadar iyi öğreniyor.

Eğer siz de organizasyonunuz için böyle bir tedbir almak istiyorsanız başvurunuzu buradan yapabilirsiniz

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir