Akıllı telefonlar ve bağımlılık başlığı son yılların en gözde konularından biri. Gün boyunca elimizden düşmeyen telefonlarımız ile Instagram’da sayfayı 5 kere yeniledikten sonra Twitter’a giriyor orada da tatmin olamazsak Ekşi sözlük, Reddit gibi sosyal platform alternatiflerine veya oyunlara yöneliyoruz. Whatsapp ve Facebook gibi gencinden yaşlısına herkesin kullandığı uygulamaları ise anmaya bile gerek yok.

Telefon üreticisi, piyasaya sunulmuş ve sunulacak her türlü akıllı cihazların işletim sistemi olan Android’in sahibi, attığımız her adımı takip eden, baktığımız her yerde görebileceğimiz Google, akıllı telefon bağımlılığına dikkat çekmek için geliştirdiği Kâğıt Telefon’u (Paper Phone) bir video ile tanıttı.

Google’ın, insanların teknolojiyi hayatına daha dengeli şekilde yerleştirebilmesini sağlayan projeler üzerinde çalıştığı Experiments with Google isimli platformu ve şirketler ile inovatif, yaratıcı çalışmalar gerçekleştiren Special Projects ekibinin ortaklığında ortaya çıkan Paper Phone basit bir şekilde kişinin 1 gün boyunca ihtiyaç duyacağı tüm akıllı telefon özelliklerini bir kâğıda çıktı almayı kapsıyor. Birkaç önemli kişinin telefon numarası, günlük yapılacaklar listesi, hava durumu, harita gibi bilgilerin uygulama (Android) aracılığı ile kolayca seçilip basılabilmesini sağlayan bu uygulama sayesinde sabah evden çıkarken telefonu yanınıza almamayı veya en azından çok gerekmedikçe çantanızdan çıkarmamayı düşünebilirsiniz.

Uygulanabilirliği birçok kişi için tartışılabilir olan bir proje olsa da hem Google’ın Experiments With Google sayfası hem de Special Projects’in sayfasına göz atmakta fayda var. Uzun zamandır süre gelen oldukça ilham verici çalışmalarla karşılaşmak mümkün.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir