Otonom araç ve dolayısıyla yapay zekânın eğitilmesi için büyük veri yığınlarına ihtiyacımız var. Makine öğrenimi algoritmaları ile geliştirilen yapay zekâlar için binlerce kaynak veriye (fotoğraf, video veya metin olabilir) ihtiyaç duyulurken bazı durumlarda bu verilerin insanlar tarafından tek tek etiketlenmesi gerekiyor. Bu da Google gibi veri canavarı şirketlerin elini güçlendiriyor.

Google’ın geçtiğimiz yıllarda satın aldığı, dünyanın ilk otonom araç girişimi olan Waymo yıllardır yaptığı çalışmalar sonucunda oluşturduğu veri havuzunu halka açma kararı aldı. 3 boyutlu görüntülerin yer aldığı, 1000 parça olarak sıkıştırdıktan sonra 1 TB’a küçülen ve 25 GB’lık paketler halinde yüklenen veri setini elde etmek için isim, soyad, mail adresi ve şirket ismi yazmak daha sonra ticari olarak kullanılmayacağını vurgulayan sözleşmeyi imzalamak yeterli oluyor.

Eğer bu alana ilgisi olan bir öğrenci, araştırmacı iseniz veya sadece bu konulara meraklıysanız bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.