Sanal gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerinin birlikte uygulandığı noktalarda ‘bilim kurgu’ gibi hissettiren gelecek dünyaya dair birçok örnek görüyoruz. Bu uygulamalardan birisi dün Google tarafından tarafından açıklandı.

Geçtiğimiz ay arama motoru özelindeki artırılmış gerçeklik yeniliklerini duyuran Google, bu hafta ise YouTube dünyasını etkileyecek yepyeni bir reklamcılık deneyimini tanıttı. “Birçok kullanıcı yeni bir ürün almaya karar verdiğinde YouTube yayıncılarına bakıyor. Ve uzun bir süredir markalar, kitleye ulaşabilmek için yayıncılar ile çalışıyordu. Şimdi, AR teknolojisiyle, hem yayıncılar hem de markalar, daha kişiselleştirilmiş ve daha kullanışlı bir deneyim sunabilirler” denilen açıklamada Ar Beauty Try-On, Swirl ve Poly isimli 3 yeni hizmete dair kısa açıklamalar yapılmış.

AR Beauty Try-On

Tıpkı Facebook ve L’Oréal’in Instagram Hikayeler’e getirmek için çalıştığı teknoloji gibi, YouTube da makine öğrenimi ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanarak, izleyicilerin anlık olarak sanal makyaj yapabilmesini sağlayacak.

İlk aşamada sadece M·A·C ile anlaşmış olan YouTube, aylık 2 milyarlık aktif kullanıcı sayısıyla diğer markalarla iletişiminde de sorun yaşamaz diye düşünüyoruz. AR Beauty Try-On şu an için sadece FameBit üzerinden erişilebilir durumda.

Özet olarak çok yakın bir zamanda, bir makyaj videosu izlerken yayıncının kullandığı marka ve modelleri biz de kendi üzerimizde deneyebileceğiz.

“Bu deneyimi bu yılın başlarında çeşitli kozmetik markalarıyla test ettik ve izleyicilerin yüzde 30’unun YouTube iOS uygulamasında AR deneyimini etkinleştirdiğini ve ortalama olarak 80 saniyeden fazla bir süreyi rujla harcadığını gördük.”

Swirl

Google’ın yeni artırılmış deneyim sunan ‘tuval’i ise Swirl isimli format oldu. Swirl, 3 boyutlu nesnelerin telefon kullanıcıları tarafından farklı yönleriyle, farklı katmanlarıyla incelenebilmesini sağlayacak.

Şu an Display and Video 360 üzerinde markaların deneyimine açık olan Swirl’i çok yakında sanal mağazalarda göreceğiz.

Poly

Google, yukarıdaki Swirl özelliğinin daha efektik olabilmesi için markalara yeni bir ‘tasarım editörü’ de sunuyor. 3B nesneler üzerinde kontrol sağlanmasına yardımcı olacak Poly; animasyon ayarları, arkaplan kişiselleştirme ve daha gerçekçi yansıma gibi hizmetlerle markaların ekmeğine yağ sürerken kullanıcıların daha gerçekçi reklamlar ile karşılaşmasını sağlayacak.

Google, “Bizce bu uygulamalar, markalara ve reklamcılara daha dikkat çekici, eğitimci ve satın almaya iten içerikler üretme konusunda yardımcı olacak” notunu düşerek, bu yeni araçların bu yaz markalara ve YouTube Creators’a (yayıncılara) sunulacağını duyurmuş.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/loreal-ve-facebooktan-artirilmis-gerceklik-projesi/”]L’Oreal ve Facebook’tan Artırılmış Gerçeklik Projesi[/button]

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir