İnsanoğlu çoğaldıkça kendi rahatını sürdürmek için dünyanın dengesini bozmaya, bozdukça da yeni teknoloji geliştirmeye devam ediyor. Bu döngü on yıllardır devam ederken bir yandan gezegeni terk etmek için bir yandan da dünyamızı eski haline getirmek için çabalıyoruz.

Tüketim bağımlılığın hüküm sürdüğü günümüzde hangi enerjiyi ne kadar kullandığımızı, dünyaya ne kadar zarar verdiğimizi ve hatta kendimizi ne kadar yorduğumuzu fark etmek mümkün olmuyor bazen. Bu yüzden birbirimize sorarak karşılaştırma yöntemi de çoğunlukla faydalı oluyor. Anadoluda komşunun elektrik faturasını sorarak karşılaştırmak ve analiz etmek yaygın bir yöntem olsa da iletişimin daha az olduğu büyük şehirler için pek de uygun bir alternatif değil.

Google; hem bireylerin hem de şehir planlamacıların şehirdeki enerji emisyonunu görmesi; hangi evden ne kadar enerji tüketimi ve buna bağlı salınım yapılıyor, hangi ofisler veya fabrikalar Dünya’ya daha fazla zarar veriyor gibi bilgilere erişmesi için Enviromental Insights Explorer isimli yeni bir hizmet başlattı.

Şu an için Buenos Aires (Arjantin); Melbourne (Avustralya); Victoria, (Kanada) ve Pittsburgh ile Mountain View, (California – Amerika) olmak üzere 5 şehirde pilot uygulamasına başlandı.

Google’ın tüm hizmetlerinin kullanılacağını da düşünürsek; Google Earth sayesinde bir binanın iş yeri mi yoksa ev mi olduğu tahmin edilebilirken; Google Haritalar ve konum gibi servisleri sayesinde kullanıcıların hangi araçlarla nereye gittiklerini ve ne kadar emisyona sebep olduklarını tahmin edilebilir. Böylece son kullanıcı kendisinin ne kadar enerji harcadığını öğrenebilirken şehir planlama uzmanları ve politikacılar da yeni sürdürülebilirlik politikaları için istatistik elde etmiş olur.

Bu servise benzer ve çok daha önce başlamış farklı girişimler de bulunuyor. Google kadar imkanı olmasa da c40 isimli web sitesi içinde İstanbul’un da bulunduğu birçok büyük şehir için bu tarz bilgileri sunuyor.

Kaynak: Qz

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir