Google, uzaktan eğitime geçiş sürecinde dijital platformlar ve uygulamalar aracılığıyla eğitimi destekleyecek birçok girişimde bulundu. Yeni eğitim döneminin uzaktan yürütülecek olmasıyla birlikte şirket bu destekleyici adımlarını sürdürmeye devam ediyor.

Google dijital dönüşüme uğrayan yüksek öğrenim öğrencileri için hazırlanıyor

Şirket, uzaktan ve esnek bir program oluşturarak üniversite eğitimi alamamış ya da halihazırda bir üniversite okuyan ancak kendini farklı alanlarda geliştirmek isteyen öğrencilere 6 ay gibi bir süre içerisinde eğitimlerini tamamlama fırsatı sunuyor.

Career Certificates projesiyle IT (Bilişim Teknolojileri) Uzmanlığı eğitim programını Coursera üzerinden başlatan Google, yakın zamanda Veri Analizi, Proje Yönetimi ve Kullanıcı Deneyimi (User Experience) Tasarımı alanlarında sertifikalı eğitimler gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Google Career Certificates Programı
Google Career Certificates Programı

IT Uzmanlığı programı kapsamında Google IT (Bilişim Sistemleri) Desteği ya da Phyton ile Google IT Otomasyonu programlarından birine aylık 39$ karşılığında (tüm kurslar için belirlenmiş aylık sabit ücret) kaydınızı gerçekleştirerek eğitimlere başlayabilirsiniz.

IT Programlarına Coursera üzerinden başlayabilirsiniz
Coursera‘da hali hazırda açık olan IT Eğitimi Programları

Programların erişilebilir ve pratik olmasının yanı sıra, sertifika programının önemli bir başka yönü bulunuyor. Google, bu kısa eğitim programlarını kendi işe alım sürecinde dört yıllık bir üniversite derecesine eş değer olarak göreceğini açıkladı.

Google IT Sertifika Programlarından birini tamamladıktan sonra Google'da IT Destek Teknisyeni olarak çalışmaya başlayan Yves Cooper
Google IT Sertifika Programlarından birini tamamladıktan sonra Google’da IT Destek Teknisyeni olarak çalışmaya başlayan Yves Cooper

Bir diğer deyişle eğer bu programları tamamlayarak Veri Analisti, Proje Yöneticisi, Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı ya da Bilişim Teknolojileri Uzmanı olarak sertifikanızı alırsanız “Google mezunu bir Google çalışanı” olabilirsiniz.

Eğitimlere Katılım Şartları Neler?

Her biri 6 ay süren eğitimler için herhangi bir deneyime sahip olmanız gerekmiyor ancak eğitim dilinin İngilizce olması sebebiyle yabancı dilde belirli bir yeterlilikte olmanız gerekiyor.

Eğitim dilinin İngilizce olması bir diğer yandan yabancı dilinizi geliştirebilmenize olanak sunuyor. Bu açıdan hem yeni alanlar üzerine çalışıp hem de yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Google Kariyer Sertifikaları Eğitim Programları

Veri Analisti

Veri hazırlama, işleme, analiz etme ve tüm bu işlemler sonucunda etkili adımlar atılabilmesi adına veriye dayalı tavsiyeler sunma.

Yıllık Ortalama Kazanç: 66.000$

Proje Yöneticisi

Proje planlama ve denetleme.

Yıllık Ortalama Kazanç: 93.000$

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı

Kullanıcılar için teknolojiyi yararlı, kullanılabilir ve erişilebilir hale getirmek için ürünler ve ara yüzler oluşturma veya geliştirme.

Yıllık Ortalama Kazanç: 75.000$

IT (Bilişim Teknolojileri) Destek Uzmanı

IT desteği, teknoloji bizi yüzüstü bıraktığında sorun giderme ve sorun çözme, ağdan işletim sistemlerine ve sistem yönetiminden iş yerinde güvenliğe kadar her alanı destekleme.

Yıllık Ortalama Kazanç: 54.760$

Dijital okuryazarlık ile istihdam sağlıyor

Son on yılda dijital okuryazarlık gerektiren alanlarda yoğunlaşan şirket, bu girişimiyle iş gücü için hazırlıklı olmanın ne anlama geldiğini ve bu hazırlığın neyi gerektirdiğini sorguluyor.

Geleneksel yüksek öğrenim kurumları ve yöntemleri istihdam yaratma konusunda gereken becerileri sağlıyor olsa da Google bunun için daha farklı ve daha erişilebilir bir yol oluşturmak istiyor.

“Üniversite diplomaları birçok Amerikalı için erişilebilir değil ancak ekonomik güvenceye sahip olmak için üniversite diplomasına ihtiyacınız yok.” Google Global İlişkiler Sorumlusu Başkan Yardımcısı Kent Walker

Google eğitimi erişilebilir hale getirme amacıyla başlattığı bu girişimle yakın gelecekte benzer uygulamaların kapısını aralayarak yüksek öğrenim kalıplarını değiştirebileceğe benziyor. Geleceğin mesleklerini yeniden gözden geçirmemize sebep olan yıkıcı teknolojiler ve dijital dönüşüm aynı zamanda bize geleceğin eğitim sistemlerini yeniden planlamamız gerektiğini öğretmeye çalışıyor olabilir.

Bir açıdan teorik ve pratik eğitimlerinin aynı yerde alınıp yine aynı yerde uygulanması anlayışına dayanan bu girişim büyük şirketlerin işe alım prosedürlerinde bir dinamizm ve inovasyon oluşturabilir.

Gelecekte yaşanabilecek bu değişimlerin farkındalığına şimdiden varabilirsek gerek eğitim gerekse kariyer planlamalarımızı daha sağlam temellere inşa etme fırsatı yakalayabiliriz. Daha önce de söylediğimiz gibi:

“Teknolojiniz yıkıcı, geleceğiniz yenilikçi olsun.”

Kaynak: Webtekno

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir