Engelli bireylerin günlük yaşamda ve iş yaşamında bağımsız, özgüvenli bir hayat sürebilmesi için toplum bilinci ve devlet politikaları hayati öneme sahip. Bunların eksik kaldığı noktalarda ise, teknoloji destek oluyor. Dünya üzerinde 130 milyon insan tekerlekli sandalye kullanmasını gerektirecek fiziksel engele sahip. Google’ın yeni yayınladığı özellik Erişilebilir Mekanlar (Accessible Places) de dünya çapında, tekerlekli sandalye, yürüme destek araçları ve bebek arabası kullanan bireylerin günlük hayatta karşılaştığı sorunlara bir miktar çözüm üretmeyi hedefliyor.

Google Haritalar erişilebilirlik ayarları üzerinden bu yeni özelliğin etkinleştirilmesiyle, kullanıcılar harita üzerinde erişilebilir mekanlar hakkında çeşitli detayları görebilecek. Örneğin, kullanıcı gitmek istediği A restoranının girişindeki kaldırımın, giriş kapısının veya merdivenlerin yüksekliği, eğimi tekerlekli sandalye kullanımına müsait mi, rampa mevcut mu görebilecek. İç mekan için, bu A restoranının tuvaletleri ve oturma alanlarının erişilebilirlik bilgisini ve dış mekan için, otopark alanı ve varsa asansörlerin erişilebilirlik bilgisini edinebilecek.

Eğer bir mekan sahibi olarak siz de “Erişilebilir Mekanlar” listesine dahil olup olamayacağınızı kontrol etmek veya engelli bir birey olarak bu özelliği telefonda nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Not: Bu özellik şu an için Avustralya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika özelinde kullanıma sunuldu. Yakın bir zaman içinde ülkemizde de kullanılabilmesini umuyoruz.

Gittiğimiz mekanları paylaşıp, hakkında yorumlar yazdığımız ve belli kriterleri değerlendirdiğimiz onlarca platrom var. Bunlar çoğunlukla kafeler ve restoranların gıda kalitesi hakkındaki yorum ve değerlendirmeleri içeriyor, ancak erişilebilirlik detayları genellikle eksik. Google bu eksikliği giderebilmek ve dünyayı herkes için daha erişilebilir bir hale getirmek için 2017 yılında bir yardım çağrısında bulunmuş, mekan sahipleri ve gönüllülerden bulundukları veya işlettikleri mekanlar hakkında erişilebilirlik bilgilerinin toplanmasına katkı sağlamasını istemişti.

Şimdi, 3 yıllık bu birikimin ardından, iOS ve Android kullanıcıları Google Haritalar ve Aramalar üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilecek.

Günlük hayatta birçok insan için önem arz etmeyen, önemsiz görülen sorunlar, başka insanlar için çok sarsıcı problemler olabilir. Yağmurlu bir havada, şemsiye taşımak, erişilebilir olmayan otobüslere hatta taksilere, veya metroya binmek tekerlekli sandalye kullanıcıları için imkansız olabilir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz, alttaki iki videoyu izlemenizi ve engelsiz yaşamda teknolojinin öneminden bahseden önceki yazılarımıza göz atmanızı öneririm.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/bir-baskasi-icin-gormek-be-my-eyes/”]Bir Başkası için Görmek: “Be My Eyes”[/button]

[button color=”white” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/getem-ile-kitaplara-ses-olun/”]GETEM ile Kitaplara Ses Olun[/button]

Videoların ilki ABD, Chicago’da, ikincisi ise Endonezya, Solodiran’da yaşayan ve tekerlekli sandalye kullanan iki kadının hayatından kısa bir kesiti yansıtıyor, erişilebilir haritaların önemini anlamak için güzel bir fırsat.

 

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir