7 Mayıs Salı günü Google her sene düzenlediği geliştirici (developer) konferansı Google I/O’nun 2019 versiyonuyla karşımıza çıkacak. Her yıl ciddi gelişmeler ve yeni atılımlar ile heyecan yaratmayı başaran Google’ın bu sene neler sunacağı merak konusu. The Verge editörü, Google I/O 2019’da beklenen sunumları derlemiş.

Pıxel 3A ve 3A XL

399 dolar ve 479 dolar fiyatlarıyla piyasaya sunulması beklenen bu telefonlar hakkında şu an için fazla bilgi bulunmasa da kasanın cam yerine plastik olması, daha düşük işlemci ama daha güçlü kamera donanımı ve kulaklık girişinin geri geleceği gibi duyumlar var.

Nest Hub Max

Google’ın yanlışlıkla yayınladığı bir görsel dışında pek bilgimiz bulunmasa da bu cihazın Home Hub’ın 10 inçlik ve bir kameraya sahip versiyonu olduğu düşünülüyor.

 

Androıd Q

Android Q’nun beta tanıtımları yapılmış olsa da Google’ın bu konferans için önemli bir şeyler sakladığı düşünülüyor. Uygulamaların anlık konumu takip etmesini engelleme dahil birçok konuda daha esnek gizlilik ayarları, dark (karanlık) mod, renkli tema, daha efektik bir menü gibi konuların daha önce sunulmuş olması bu konferansta gözleri katlanabilir telefonlar için yapılan geliştirmelere çeviriyor.

 

 

Google Stadıa

Geçtiğimiz ay yapılan tanıtımla birlikte oyun dünyasındaki ‘donanım devrimini’ hızlandırma beklentisi yaratan Google’ın bu konferansta Stadia’ya dair farklı detaylar ve yeni bir demo daha sunması bekleniyor. Ancak şirketin oyun konferansı olan E3 için beklemesi de mantıklı olacak.

Yeni Google Asistan ve Google Lens detayları

Amazon’un Alexa’sı ve Apple’ın Siri’si ile rekabet içinde olan Google Asistan’a dair yeni detaylar ve yeni güzel, küçük özellikleri genelde bu konferansta görüyoruz. Ayrıca Google’ın ‘bilgisayarlı görme’ servisi Google Lens konusunda da yeni detaylar öğrenebiliriz.

Geçen yıl düzenlenen Google I/O 2018 konferasında tanıtılan Duplex servisi büyük ses getirmişti. Google Asistan’ın kullanıcının yerine arama yaparak doktor-kuaför gibi hizmetlerin randevusunu aldığı bir demo ile tanıtılan Duplex o günden beri yeni bilgiyle güncellenmedi. Bu sene, Duplex kadar çok ses getiren yeni bir hizmet görür müyüz veya Duplex’e dair yeni detaylar öğrenir miyiz hep beraber salı günü göreceğiz.

Genel olarak telefonlar ve Android dışında Google’ın son senelerde olduğu gibi yapay zeka temelli ürünler üzerine yoğunlaşması beklenebilir.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir