Telefonlarımızın ve bilgisayarlarımızın dahili hafızası kısıtlı, her geçen gün büyüyen fotoğraf ve video arşivlerimiz için bunlar yeterli olmayınca iCloud, Google Fotoğraflar veya Dropbox gibi bulut depolama alternatiflerine yöneliyoruz. Peki bu alternatifler yeterince güvenli mi?

Google Fotoğraflar’da 21 Kasım-25 Kasım 2019 tarihleri arasında fotoğraf ve videolarını depolayan kullanıcılarından bir kısmı bir güvenlik ihlali sebebiyle videolarının yabancılarla paylaşıldığını öğrendi. Kullanıcıların kendi verilerini indirmesine olanak veren Google Takeout isimli servisteki güvenlik açığı nedeniyle yaşanan bu skandal sonrasında Google, hatanın sebeplerini tespit edip düzelttiklerini açıkladı. Benzer bir olayın tekrar yaşanmasının önüne geçmek için derinlemesine bir çalışma yürütüldüğünü belirtip, tüm kullanıcılardan özür diledi.

Bu hatadan etkilenen kullanıcı sayısının 10 binde 1 oranında olduğunu söyleyen şirket, kesin sayı hakkında bir bilgi vermedi. Bu kişiler, Google tarafından kendilerine iletilen bu yazı ile durumdan haberdar oldu.

Google Fotoğraflar’ın kullanıcı sayısının 1 milyardan fazla olduğunu göz önünde bulundurursak, net bir sayı vermekten kaçınan Google akıllarda soru işareti yaratıyor. Ücretsiz ve sınırsız bulut depolama hizmeti sunan bu servis kullanıcılar için vazgeçilmez bir alternatif, ancak Google bu hizmetin karşılığında depolanan fotoğraflara erişim hakkına sahip ve makine öğrenmesi algoritmaları geliştirilmesinde bu muazzam veri tabanından faydalanıyor. Kullanıcı güvenini sarsacak herhangi bir hatanın, uzun vadede ciddi sıkıntılara yol açması kaçınılmaz.

Kaynak: Technology Review

 

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir