Birçok disiplinin dinamiklerini değiştiren ve bu disiplinleri dijital dönüşüme ayak uydurmak durumunda bırakan pandemi sürecinin etkisini en çok hissettirdiği alanlardan biri hem akademik hem de kurumsal eğitimler oldu.

Eğitimsel temellerin dijital bir yaklaşımla yeniden tasarlanmasıyla öğretmen-öğrenci ya da eğitmen-çalışan arasında deneyimsel bir köprü kurulmaya çalışılıyor. Dijital platformlar aracılığıyla zaman ve mekândan bağımsız dijital okurlar olma yolunda ilerlemeye çalışıyoruz.

Bu serüvende birçok açık dijital kaynak bizleri ilgili olduğumuz alanlarda bir şeyler yapmak için harekete geçiriyor. Özellikle 21. yüzyıl dijitalleşme sürecinde eski alışkanlıklarımızdan sıyrılıp dijitalleşme sürecine nasıl dahil olacağımız konusunda çevrim içi platformlar birbirinden farklı eğitimler sunuyor.

Bu eğitimleri sunanlardan biri de Google oldu. Yeni dünya konjonktüründe değişen şartlara uyum sağlama sürecinizde dijital dünyada işinize yarayabilecek beceriler edinmenize yardımcı olmayı amaçlayan Google Dijital Atölye sizleri ücretsiz eğitimler ile buluşturuyor. 

Google Dijital Atölye’de Ücretsiz Eğitimler
Google’dan Dijital Atölye / Kaynak: Dijital Medya

Dijital pazarlamanın temellerinden kodlamanın temellerine kadar uzanan bu eğitimler çalışanların uzaktan çalışma öğrencilerinse uzaktan eğitim sürecinde iletişimde kalarak hem kişisel hem profesyonel/eğitimsel verimliliklerini artırabilmelerini hedefliyor.

Google Dijital Atölye kapsamında verilen eğitimler filtreleme kısmında 4 başlık altında kategorize ediliyor.

  • Dijital Güvenlik
  • Veri ve Teknoloji
  • Dijital Pazarlama
  • Kariyer Geliştirme

Her bir ders içeriği birbirinden farklı sayıda modüllerden oluşuyor. Bu sebeple 2-10 saat arasında değişiklik gösterebiliyor. Yalnızca Dijital Pazarlamanın Temelleri dersi 40 saatlik bir eğitim sunarak istisna oluşturuyor.

Google Dijital Atölye’de Ücretsiz Eğitimler
Sertifikasyon İçeren Dijital Pazarlamanın Temelleri Eğitimi

İnteraktif Reklamcılık Bürosu (Interactive Advertising Bureau) onaylı sertifikasyon içeren 26 modülden oluşan 40 saatlik bu eğitim dijital reklamcılıkla ilgili temel bilgileri hedef alıyor.

Google eğitmenleri tarafından oluşturulan bu 26 modül uygulamalı alıştırmalar ve gerçek hayattan örneklerle birlikte işletme stratejisi, içerik pazarlama, analiz ve veri içgörüleri, e-ticaret gibi alanlarda yetkinlik kazanmanıza yardımcı oluyor.

Google Dijital Atölye’de Ücretsiz Eğitimler
Dijital Pazarlamanın Temelleri Eğitimi Adımları

Büyük bir çoğunluğu Google tarafından hazırlanan derslere ek olarak Futurelearn, OpenClassrooms, Skillshop ve Goodwill’in sunduğu dersleri de bulabileceğiniz bu dijital kaynak çeşitli öğrenim içerikleriyle iş geliştirme ve kariyeriniz açısından destek vermeye hazırlanıyor.

Google Dijital Atölye’de Ücretsiz Eğitimler
Skillshop tarafından sunulan derslerden bazıları

“İstediğiniz yerden çalışın, öğrenin ve öğretin”

Bu anlayış üzerine kurulu Google Dijital Atölye platformu, eğitimleri nasıl seçebileceğiniz konusunda hazırladığı kılavuzla yardımcı oluyor.

“Her Yerden Çalışın” kategorisi altında etkili iletişim ve iş birliğini temel alan dersleri sunarken “İşinizi Her Yerden Yürütün” başlığı adı altında işleri sorunsuz yürütebilmek adına kullanılabilecek doğru araçları ve uygulamaları kullanmayı öğreten dersleri sıralıyor.

“Her Yerden Eğitim Verin” kategorisinde eğitmenler için uzaktan eğitim kaynaklarını nasıl kullanabileceklerini açıklayan dersleri listelerken “Her Yerden Öğrenin” kısmındaysa bireysel ve profesyonel gelişiminize destek verebilecek dersleri sunuyor.

Kaynak: Google Dijital Atölye

Bu dijital kaynak aynı zamanda KOBİ’ler için de dijital dönüşüm basamaklarını sıralıyor. Dijital yeteneklerini artıran işletmelerin birçok alanda olumlu gelişmelerle karşılaştığını söyleyebiliriz.

Boston Consulting iş birliğiyle sürdürülen bir çalışma sonucu hazırlanan Türkiye İnternet Ekonomisi Raporu’na göre teknoloji entegrasyonu ile dijital yeteneklerini arttıran KOBİ’lerin üç yıl içinde büyüme oranında %17’lik bir artış gözlemlenirken çalışan sayılarında %24 oranında bir artış olduğu ifade ediliyor.

Google Dijital Atölye’de Ücretsiz Eğitimler
Türkiye İnternet Ekonomisi Raporu’na göre çalışan sayısındaki artışı ve büyüme oranını gösteren grafik

Google Dijital Atölye -ister öğrenci ister işletmeci ya da girişimci olun- güçlü çevrim içi stratejiler oluşturarak ve dijital fırsatlardan faydalanarak hem kişisel hem de profesyonel gelişiminize katkıda bulunabilmek için keşfedilmeyi bekliyor.

Dijital dönüşüm böylesi bir hızda yayılırken buna karşı koymak mümkün olamayacağından alışkanlıklarımızı aynı hızda dijitale taşımak çok kolay olmasa da dönüşüme ayak uydurmak ve adapte olabilmek için her türlü fırsatı değerlendirmeliyiz.

Henüz öngöremediğimiz birçok değişim kapıda hazır bekliyor olabilir. Hâl böyleyken günün gereklerini yakalamak ve gelecek planlarımızı o doğrultuda şekillendirmek için çalışmalarımıza başlamalı ya da hız vermeliyiz.

Kaynak: Google Dijital Atölye

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir