Her geçen gün etki alanını genişleten dijital dönüşüm bizleri yeni uğraşlar bulmaya yönlendiriyor. Bu süreçte özellikle online dersler aracılığıyla hem Harvard, Stanford gibi okulların hem de IBM, Google gibi şirketlerin sunduğu eğitimlere katılma oranlarında önemli bir artış gözlemleniyor.

Bir diğer yandan yapay zekâ ve makine öğrenimi alanlarında yaşanan gelişmeler bu teknolojilere duyulan ilgi ve merakı artırıyor. Gösterilen ilgiyle beraber dijital eğitim platformlarında bu teknolojilere yönelik derslerin sayısı günden güne artıyor.

Covid-19 sürecinde eğitimin dijitale taşınmasıyla birlikte birçok platform öğrencilere ücretsiz ya da indirimli dersler sunmaya başladı. Makine öğrenimini ve temel prensiplerini tanıtmayı hedefleyen Google Developers da bu dönemde dersler sunmaya başladı.

Google Developers Nedir?

Google Developers (önceki adıyla Google Code) Google’ın yazılım geliştirme araçları, platformları, uygulama programlama arabirimleri (API) ve teknik kaynaklarını barındıran bir sitedir. Bir diğer deyişle açık kaynaklı yazılımları desteklemek ve programların geliştirilmesi için API ve kaynak kodu sunan bir Google hizmetidir.

Google Developers’dan Ücretsiz Dersler: Makine Öğrenimi

Birkaç hafta önce YouTube kanalı üzerinden makine öğreniminin temellerini kapsayan bir ders paketi yayınlayan Google Developers bu kursu herkese ücretsiz olarak ulaştırmayı amaçlıyor.

6 videodan oluşan bu ders paketi, makine öğrenimi temel kavramları, bilgisayar uygulamaları, algoritmalar ve veri setleri ile kodlama da dahil olmak üzere, makine öğreniminin bilinmesi gereken yönleri ve özellikleri ile ilgili kapsamlı anlatımlardan oluşuyor.

Google Developers tarafından gerçekleştirilen bu proje hem makine öğrenimine dair teknik bilgileri öğrenmenize yardımcı oluyor hem de öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz basit egzersizler sunuyor.

Temel Hedefler:

 • Ortak makine öğrenimi (ML) terimlerini tanımlama
 • ML kullanan ürünlerin örneklerini ve her birinde kullanılan genel ML problem çözme yöntemlerini açıklama
 • Makine öğrenmesi ile ilgili bir sorunun çözülüp çözülmeyeceğini belirleme
 • Makine öğrenimini diğer programlama yöntemleriyle karşılaştırma
 • ML problemlerine hipotez testi ve bilimsel yöntemleri uygulama
 • ML problem çözme yöntemleri hakkında tartışabilme

Videolardan oluşan ders paketine ek olarak bir de makine öğrenimi teknolojisini daha iyi kavrayabilmenize yardımcı olacak 5 kısımdan oluşan yazılı dersler de sunuluyor.

 1. Makine Öğrenmesi’ne Genel Bakış
 2. Makine Öğrenimi Konseptleri
 3. Makine Öğrenimi Mühendisliği
 4. Gerçek Hayatta Makine Öğrenimi Sistemleri
 5. Gelecek Adımlar

Bu 5 adım aslında makine öğrenimini en temel ve en kapsamlı haliyle açıklayarak bu teknolojinin mantığının kavranması anlayışına dayanıyor.

“Makine Öğrenimi bir problem hakkında düşünme şeklinizi değiştirir. Odak, matematiksel bir bilimden doğal bir bilime geçer, deneyler yapar ve sonuçları analiz etmek için de istatistik kullanır.”

Peter Norvig – Google

Yazılı derslerin ilk aşamasında kişisel bir değerlendirmede bulunarak hangi derslere katılabileceğinizi görebiliyorsunuz. Örneğin makine öğrenimi alanında ilk kez ders alıyorsanız Google Developers tarafından belirlenmiş sıralamada derslere katılmanız öneriliyor.

 Google Developers’dan Ücretsiz Dersler: Makine Öğrenimi
Kişisel değerlendirme adımı

Ancak daha önce bu alanda çalıştıysanız bazı kısımların sizin için çok temel düzeyde kalacağını ve bu sebeple de yine farklı sıralamada belirtilen kısımlara çalışabileceğiniz ifade ediliyor.

Derslerin grafikler ve görsellerle desteklenmesine de son derece önem veriliyor. Buna ek olarak anlamlı öğrenme süreci kapsamında gerçek örneklerle çalışıyor. Örneğin bir makine öğrenimi işlemi açıklanırken Stanford Üniversitesi tarafından Makine öğrenmesi modeli kullanılarak cilt kanserini tespit etmek sürdürülen bir çalışmadan yola çıkılıyor.

Google Developers’dan Ücretsiz Dersler: Makine Öğrenimi
Grafiklerle desteklenen anlatımlar

Her kısımda işlenen konuya dair yöneltilen sorularla da öğrenme sürecinizde kendinizi test edebiliyorsunuz. Hem doğru cevabınız hem de yanlış cevabınız için açıklamalar sunuluyor.

 

 Google Developers’dan Ücretsiz Dersler: Makine Öğrenimi
Hem doğru hem de yanlış yanıt için sunulan ek açıklamalar

Diğer egzersizler için de çalışmalarınızı sürdürürken dikkat etmeniz noktalar konusunda size ipucu veren kısımlar bulunuyor. Aynı zamanda bir alıştırmada zorlandığınız anda hangi alıştırmaya tekrardan bakarak çalışmanızı sürdürebileceğiniz konusunda da tavsiyeler veriliyor.

Google Developers’dan Ücretsiz Dersler: Makine Öğrenimi
“Tips For Success” kısmında sorun yaşanılabilecek durumlar için ipuçları veriliyor

Konular üzerinde daha detaylı incelemelerde bulunmak isterseniz ekstra kaynaklar bölümünde verilen linklere de göz atabilirsiniz.

Google Developers’ın sunduğu bu derslerle birlikte bugünün ve yarının önemli bir gelişmesi olan makine öğreniminin kuramları, öğrenme yaklaşımları ve etki alanları hakkında kazanımlarda bulunabilirsiniz.

Temellendirme olarak nitelendirebileceğimiz bu kazanım aşamasından sonra belki de bu teknolojiyi kullanarak üretim aşamasına geçen bir girişimci olarak geleceği şekillendirecek uygulamalarda önemli roller üstlenebilirsiniz.

Keşfedilmeyi bekleyen birçok teknoloji ve pandemi sürecinde verimli kullanabileceğimiz bolca vaktimiz olduğunu hesaba katarsak yapacak çok işimiz, öğrenecek çok şeyimiz var demektir.

Kaynak: technology.org

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir