Alt yazılar, çevrim içi içerikleri daha erişilebilir hâle getiriyor. Gürültülü bir ortamdaysanız, sesi kısmaya çalışıyorsanız ya da dünyadaki işitme engelli veya işitme güçlüğü çeken 466 milyon kişiden biriyseniz alt yazılar izlediğiniz içeriği takip etmenizi oldukça kolaylaştırabilir. Ancak maalesef ki izlediğimiz her içeriğin alt yazısı bulunamayabiliyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkan Google artık Chrome Canlı Alt Yazı özelliği ile kullanıcıların izledikleriyle eş zamanlı olarak alt yazıları oluşturabilmesine olanak sunuyor.

Canlı alt yazı özelliğini sosyal mecralarda, podcastlerde, kişisel video kitaplıklarında (Google Fotoğraflar gibi), yerleşik video oynatıcılarda ve çoğu web tabanlı görüntülü veya sesli sohbet uygulamalarına entegre edilebiliyor. İlk olarak 2019’da tanıtılan Google Chrome’un Canlı Alt Yazı erişilebilirlik özelliği, Galaxy S20 serisi, OnePlus 8 serisi, OnePlus Nord ve ötesi dahil olmak üzere hem Pixel hem de Pixel olmayan telefonlarda gerçek zamanlı alt yazılar sunuyor. Yakın zamana kadar yalnızca Android telefonlarda mevcut olan bu özelliği Google şimdi Chrome tarayıcısı için hayata geçiriyor.

Google Workspace’te çalışan ve işitme güçlüğü çeken bir Yazılım Mühendisi olan Laura D’Aquila geliştirilen bu özelliği test eden ilk kişilerden biri oldu:

“Bu özellik sayesinde artık izlemek istediğim videoları kaçırmadan takip edebiliyorum. Artık bu içerikler ailem, arkadaşlarım veya meslektaşlarımla bu içerikler üzerine sohbet edebiliyorum. Kısa bir süre önce iş arkadaşlarımdan biri ekip grubumuza bir video gönderdi ancak alt yazı bulunmuyordu. Canlı alt yazı özelliği sayesinde videoyu takip ederek video hakkındaki düşüncelerimi arkadaşlarımla paylaşabildim.”

Chrome’daki bu alt yazılar, cihazınızda oluşturularak, içerik oynatılırken eş zamanlı olarak görüntülemenize olanak tanıyor. Canlı Alt Yazı özelliği çevrim dışı olarak da çalışabiliyor; bu sayede Chrome’da oynatırken sabit sürücünüze kaydedilen ses ve video dosyalarına alt yazı ekleyebiliyorsunuz.

Canlı Alt Yazı özelliğini aktive etmek için yapmanız gerekenler: Ayarlar > Gelişmiş > Erişilebilirlik > Canlı Alt Yazı

Özelliği ilk kez etkinleştirildiğinizde, Chrome bazı konuşma tanıma dosyalarını indirmeye başlıyor. İndirme tamamlandığında videonun altında, ek metne sığacak şekilde genişletilebilen küçük bir açılır pencerede alt yazılar görünüyor. Ses kapatıldığında bile bu özelliğe erişebiliyorsunuz. Şimdiye kadar, geliştiriciler bu özelliği Disney + Hoststar ve YouTube’da test etti ve olumlu sonuçlar aldı.

Google Chrome canlı altyazı kutucuğu
Google Chrome canlı alt yazı kutucuğu

Bu özellik şu anda yalnızca İngilizce sesleri tanımlayıp metne dönüştürürken Google, Canlı Alt Yazı’nın zaman geçtikçe daha fazla dili desteklemesini amaçlıyor. Dahası gelişmiş kullanım kolaylığı için Chrome araç çubuğunda bir Canlı Alt Yazı geçişi buluyor ve bu sayede kullanıcılar ayarlar arasında geçiş yapmadan özelliği hızlı bir şekilde açıp kapatabiliyor.

Canlı Alt Yazı, Chrome tarayıcısındaki herhangi bir web sayfasındaki metinleri algılamak ve yazıya dönüştürmek için makine öğrenimi teknolojisini kullanıyor. Bu durum erişilebilirliğin her adımında yıkıcı teknolojilerden birine rastladığımız gerçeğini destekliyor.

Erişilebilirlik açısından işitme engelli kullanıcılara kolaylık sunan bu yeni özellik giderek yaygınlaşan teknolojilerin tüm kullanıcılara hitap edebilecek niteliklerde geliştirilmesinin önemini bir kez daha vurguluyor.

Kaynak: Tech Xplore, Google Blog

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir