Pandemi döneminde sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız “challenge (meydan okuma)”kavramı, kimi zaman karantina günlerinde evlerindeki milyonlarca insanı ardı sıra eğlence amacıyla harekete geçirirken kimi zaman da toplumsal olaylara karşı bir başkaldırı kimliğine büründü.

Challenge kavramının sosyal potansiyelinden yararlanmak isteyen Google, [tooltip tip=”Google tarafından başlatılan basit deneylerle makine öğrenimini öğretmeyi amaçlayan bir sosyal girişim”]AI Experiments[/tooltip] tarafından YouTube desteğiyle yürütülen bir dudak senkronizasyonu challenge’ı başlattı. Dudak senkronizasyonu becerilerinizi test etmek isterseniz Google’ın bu challenge için kurduğu siteyi ziyaret ederek denemelere başlayabilirsiniz.

Dudak senkronizasyonunuzun ne kada riyi olduğunu görmek ister misiniz?
Dudak senkronizasyonunuzun ne kadar iyi olduğunu görmek ister misiniz?

Bu meydan okuma ile Google, bizleri şarkı söyleyerek bir yapay zekâ sistemine nasıl dudak okuyacağını öğretmeye ve bu sayede ALS hastaları gibi konuşma güçlüğü çeken bireyler için yapay zekâ destekli uygulamalar geliştirilmesine yardımcı olmaya davet ediyor.

Dudak Senkronizasyonu Challenge’ına Nasıl Katılabiliriz?

Meydan okumaya katılarak konuşma güçlüğü çeken bireylere yardımcı olmak isterseniz yapmanız gereken şey çok basit:

İlk olarak Google Lip-Sync sayfasındaki “Deneyi Başlat” butonuna tıklayarak giriş yapıyorsunuz. Deney için tek ihtiyacınız olan şey videonuzu kaydedebileceğiniz bir kamera, bunun dışında bir mikrofona ya da herhangi bir şey gerekmiyor.

Challenge başlatma ekranı
Challenge başlatma ekranı

Deneyi başlattıktan sonra akıllı telefonlarımızdaki görüntülü aramalarda olduğu gibi açılan deney ekranında kendinizi küçük bir baloncuk içerisinde görebilirsiniz.

Challenge ekranında şarkı söylerken kendinizi görebilir ve yüz ifadelerinizin küçük baloncuk içerisinde görülebildiğinden emin olabilirsiniz.
Challenge ekranında şarkı söylerken kendinizi görebilir ve yüz ifadelerinizin küçük baloncuk içerisinde görülebildiğinden emin olabilirsiniz.

Eğer buraya kadar her şey yolundaysa “Hazırım” butonuna tıklayarak dudak senkronizasyonu ayarınızdan Dance Monkey’i seçerek şarkıyı sesli ya da sessiz dilediğiniz şekilde söyleyebilirsiniz. Şarkıyı tamamladıktan sonra açılacak başka bir ekranda sistem sizi 1 yıldızdan 5 yıldıza kadar değerlendiriyor, bu sayede skorunuzu da öğrenebiliyorsunuz.

LipSync puanlamasını sadece dudaklarınızın hareketine, dolayısıyla isme dayandırarak gerçekleştiriyor. Google, yüz ifadelerimizi izleyerek insanların nasıl konuştuklarını öğrenmeyi kendi yapay zekâ sistemi TensorFlow.jsa öğretmeye çalışıyor. Bunun herhangi bir hareket izleme donanımı olmadan yalnızca kamera kullanılarak gerçekleştirilebiliyor olması makine öğreniminin son birkaç yıl içinde kaydettiği gelişmeyi gözler önüne seriyor.

.
Veri gizliliği kapsamında hiçbir görüntünüz Google’a gönderilmiyor ve kaydedilmiyor, yalnızca TensorFlows.js’in makine öğrenimini kullanarak yüz ifadelerinizdeki detayları öğrenmesine yardımcı oluyor.

Uygulama şimdilik Google Chrome ile en iyi şekilde çalışacak şekilde optimize edilmiş durumda ancak site üzerinden web uygulama koduna erişerek diğer web uygulamalarıyla birlikte kurulum ve kullanımıyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dışarıda hafife aldığımız bir şeyi yapamayan birçok insan olabilir. Bu uygulama bazında düşünecek olursak birçoğumuzun otomatik olarak gerçekleştirdiği konuşmalarımız [tooltip tip=”Çiğneme, yürüme ve konuşma gibi istemli kas hareketi kontrolünden sorumlu sinir hücrelerinin hasarından kaynaklanan bir nörolojik hastalık”]ALS Hastalığı[/tooltip] ya da başka bir konuşma rahatsızlığı yaşayan bireyler için büyük bir mücadele gerektirebilir.

Google’ın bu projesine birkaç dakikamızı ayırarak tanımadığımız binlerce insana anlaşılma mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu hissettirebilir ve onlara yardımcı olabilecek inovatif ve erişilebilir uygulamalar geliştirmesine destek olabiliriz.

Kaynak: Techxplore

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir