Televizyonunuz, çay doldurmaya kalktığınızı fark edip diziyi duraklatsa, bilgisayarınız zaten ekrana bakıyor olduğunuzun farkında olduğu için gelen bildirimleri sessiz olarak aktarmayı başarsa? Çok güzel olmaz mıydı? 

Kullanıcıyı Anlayan Akıllı Cihazlar

Fakat sürekli bilgisayar, televizyon ve telefon kameraları tarafından izlendiğini düşünerek yaşamak oldukça korkutucu olurdu. İşte Google’a bağlı ATAP (Advanced Technology and Products) isimli araştırma ekibi de tam bu yüzden kamera yerine radar teknolojisi kullanarak akıllı ev çözümleri geliştirmek için çalışıyor.

Google ATAP, kullanıcnın niyetini anlayabilen cihazlar üzerine çalışıyor. (Görsel: Gelecekten Akıllı Bir Bildirim)

Akıllı Sensör: Google Soli

Google, 2015 yılında, elektromanyetik dalgalar sayesinde belirli hareket ve jestleri algılayabilen bir radar/sensör olan Soli’yi tanıtmış ve sonrasında Pixel 4’te kullanıcılara telefona dokunmadan alarmı susturma, şarkıyı kapatma gibi özellikleri sunmuştu. Çok daha yakın bir geçmişte ise Soli’nin 2. nesil Google Nest Hub içerisinde yer aldığını da gördük. Radar teknolojisi sayesinde Nest Hub, kulanıcıların uykusunu takip edebiliyordu. 

Soli isimli bu sensör, bugün ATAP’ın gerçekleştirdiği araştırmada da başrolde. Fakat bu sefer Soli’nin direkt bilgisayara komut vermesi yerine, topladığı verileri ‘ipucu’ olarak derin öğrenme algoritmalarına yani yapay zekâya aktarması için kullanılıyor.

Google ATAP: Sözsüz Etkileşim

Akıllı cihazların, insanların kendisine yaklaştığında etkileşime hazır hâle gelmesini isteyen şirket, daha önce bunu Google Nest ile yapmıştı. Google Nest bir insanın yaklaştığını fark ettiği anda hatırlatıcılar, önemli bildirimler veya takvimde yaklaşan etkinlikleri göstermeye başlıyordu. Fakat bu, ultrasonik dalgalar aracılığıyla sadece kullanıcının yakınlığını ölçebilecek şekilde yapılıyordu. Yani, o an kullanıcının başka yöne bakması, başka bir işle uğraşmasının bir önemi yoktu. ATAP, yeni geliştirmeler ile deyim yerindeyse kullanıcının niyetini de anlamaya çalışıyor. 

Sosyal Bağlamı Anlayan Cihazlar 

Soli sensörü, kullanıcının vücut açısı, yürüyüş rotası ve kafasının baktığı yön gibi değişkenleri de algılayarak, derin öğrenme algoritmalarının da yardımıyla kullanıcının niyetini çözmeye çalışıyor ve buna göre yeni etkileşimler yaratıyor. Yukarıdaki video örneğinde olduğu gibi bu sensör, tabletimizdeki tarif videosu yardımıyla yemek yaparken küçük bir ara vermemiz veya mutfağın öbür tarafından rendeyi almaya gittiğimizde videonun durmasını sağlayabilir. 

Sosyal bağlamı algılayabilen ve buna yönelik hareket eden akıllı cihazların artması hayatımızda birçok detayı kolaylaştırabileceği gibi yeni kişisel verilerin gizliliği endişelerini de beraberinde getirir. Bunu baştan engellemek isteyen Google, kamera yerine  daha gizlilik dostu bir yöntem olan radar teknolojisini tercih etmiş. Bunun yanı sıra radar teknolojisinin daha hızlı algılama (gecikmeyi azaltma), karanlıkta çalışma ve ses-ısı gibi değişkenlerden etkilenmeme gibi avantajları da bulunuyor. 

ATAP’ın geliştirdiği bu teknoloji henüz test aşamasında. Yakın gelecekte herhangi bir cihazımızda görme şansına erişebilecek miyiz emin olmak mümkün değil ancak hep birlikte göreceğiz. 

Kaynak: WIRED

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.