İnternet üzerinde gelişen herhangi bir akıma katılırken iki kez düşünmek zorunda olduğumuz bir dönemde bulunuyoruz. Facebook’ta başlayan ve diğer sosyal paylaşım platformlarına da yayılan #10yearchallenge’ın yapay zeka için kullanılmış olabileceğini paylaşmıştık, peki ya 2016’da tüm dünyayı saran Mannequin Challenge akımına katılmış mıydınız? Eğer YouTube’da manken duruşu yaptığınız bir videonuz varsa, yapay zekânın geliştirilmesine katkıda bulunuyor olabilirsiniz.

Google AI takımı, yapay zekânın derinlik algısı kazanabilmesi için yaptığı çalışmada 2016 yılının akımı olan Mannequin Challenge videolarını kullanmanın faydalı olabileceğini düşündü. YouTube üzerindeki 2000 videoyu yüksek çözünürlüklü 2 boyutlu bir görüntüye dönüştüren ekip, yapay sinir ağlarını eğitti.

 

Makale, kullanılan data set ile birlikte açık kaynaklı olarak yayınlandı. Yapay zekâ özelinde yapılan bu tür çalışmalar, oluşturulan bu veri setleri kişisel gizlilik konusunda hassas olan insanları endişelendiriyor olsa da, daha iyi bir yöntem bulunana kadar yapay zekânın gelişebilmesi adına bu tarz veri setlerinin oluşturulması gerekiyor.

Kaynak: Technology Review

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir