Birçok üst düzey restoran, konukların yemek yemeden önce rezervasyon yaptırmasını istiyor. Tokyo’daki Sushi Singularity ise yemek yiyenlerin ideal deneyimi elde etmesi için dışkı örnekleri göndermesini istiyor. Open Meals, 3B suşi küpleri şeklinde suşi servisi yapan robotik kolları olan “suşi ışınlanma” konsepti gibi deneysel gıda projeleriyle ünlü bir yapı. Bu yapı, fütüristik suşi restoranı fikrini yeni boyutlara taşıyor. Suşi restoranı her müşterinin beslenme ihtiyaçlarına uygun özel tarifler oluşturuyor.

Open Meals

Sushi Singularity’de yemek yemeyi planlayan misafirler; postada idrar, tükürük ve dışkı gibi biyolojik materyalleri toplamak için şişeler içeren bir sağlık test kiti alacak. Kit restorana geri gönderildikten sonra müşterinin genomu ve beslenme durumu analiz edilecek ve bir “Sağlık Kimliği” haline getirilecek. Bu bilgiyi kullanarak Sushi Singularity, konukları en çok ihtiyaç duyduğu besin maddeleri ile malzemeleri optimize ederek kişiselleştirilmiş suşi tarifleri oluşturacak. Restoran, ham vitaminleri ve mineralleri doğrudan yiyeceğe enjekte etmek için bir makine kullanıyor.

Suşi örnekleri

İşleri daha distopik yapmak için Sushi Singularity’deki şuşinin tamamı dev robot kollara sahip bir 3B yazıcı tarafından üretilecek. Menü malzemeleri teknolojiden en iyi şekilde yararlanıyor; kafes yapısındaki hücre kültürlü bir ton balığı, lazer ile sertleştirilmiş toz haline getirilmiş ve iyi derece donmuş kalamardan yapılan bir Japon kalesinin modeli, Open Meals’ın paylaştığı suşi konseptlerinden birkaçı. Şirket, Sushi Singularity’yi 2020’de Tokyo’da piyasaya sürmeyi planlıyor.

Kaynak: designboom

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir