Mekanik hareketleri, metal vücudu ve duygusuz yüzü ile hafızalara kazınan robotlar geçmişte kalıyor olabilir. Günümüzde cerrahi müdahalelerden üretim bantlarına uzanan geniş bir kullanım alanına sahip olan robotlar, insan-robot etkileşimi alanında henüz bu kadar ilerleyemedi. Bu potansiyeli gören Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar, Yumuşak Robotların (Soft Robot) kamera aracılığıyla insan gölgesini analiz edip dokunmayı algılamasını sağlayan bir yöntem geliştirdi.

ShadowSense adlı sistem, bir USB kamera ile robotun yüzeyindeki el hareketlerinin yarattığı gölgeleri yakalıyor. Ardından, geliştirilen algoritma bu el hareketlerini vurma, okşama, sarılma vb. kategorilere ayırıyor.

Cornell Üniversitesi ShadowSense projesi tanıtım videosu

Araştırma grubunun başındaki isim Guy Hoffman, büyük ve maliyetli sensörlere ihtiyaç duymadan insan-robot etkileşimini sağlayan bu metodu bu makalede detaylandırıyor. Robotlarda tüm vücudun dokunmaya duyarlı olması için genellikle çok fazla sayıda sensör gerektiği için geliştirilen bu yöntem oldukça verimli bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Sistemin test edilmesi için şişirilebilir bir robotun yüzeyinin altına kamera yerleştirildi. Teması gruplandıran algoritma, 6 farklı jeste ait gölge görselleri kullanılarak eğitildi. Avuç içiyle dokunma, vurma, sarılma, iki elle dokunma, işaret etme ve temas yok şeklinde 6 farklı kategori ile öğretilen model, farklı jestlerde %87,5-95 doğruluk oranı ile geçer not aldı. Ancak ortamın ışık seviyesinin tahminlerde önemli bir etkiye sahip olduğu gözlendi.

shadowsense robot ile ilgili görsel sonucu
El hareketlerini gölge olarak algılayan USB kamera görüntüleri

Evinizde Gizliliğinizi İhlal Etmeyen Robotlar

Evde kullanılan robotlarda (veya Star Wars evreninde iseniz [tooltip tip=”Star Wars serisinde yer alan şarjlı robotlar”]Droidlerinizde[/tooltip]) kameraların yer alması birçok kişi için gizlilik endişesine sebep olabilir. Günümüzde veri güvenliği ve kişisel verilerin korunması hakkında yaşanan güçlükler göz önünde bulundurulduğunda haksız bir endişe sayılmaz.

Hoffman bu koşullarda, ShadowSense teknolojisinin evdeki robotlara karşı kişisel gizliliği korumak için oldukça faydalı olabileceğini vurguluyor. Sizi ve el hareketlerinizi yalnızca bir gölge olarak algılayan robotlara karşı fiziksel ve psikolojik bir rahatlama yaşayabilirsiniz.

Veri ve kimlik hırsızlığının yanısıra kişisel verilerin izinsiz kullanımı ve paylaşımı gibi sorunlar, yakın gelecekte birçok devletin önemli gündem maddelerinin başında yer alabilir. Özellikle evlerimizde, konfor alanımızdayken ticari kaygılar taşıyan şirketlerin hakkımızda 3. parti verileri toplamasını engellemek oldukça önem kazanacak. Bu süreçte, robotik ve dijitalleşmenin kişisel hayatın gizliliğini koruma sözünü verebilmesi için ShadowSense benzeri teknolojilerin artması ve yaygınlaşması gerekiyor.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir