Vücudumuz ölçülebilen çeşitli sinyaller üretiyor. Spor için kalp atış hızını ölçen monitörler gibi, biyolojik veri dediğimiz bu sinyalleri ölçen birçok cihaz yıllar içinde çoğaldı. Ancak henüz tam olarak geliştirilmemiş cilt iletkenliği veya terleme seviyeleri gibi biyolojik verileri anlamak kolay değil.

Bir kişinin salgıladığı ter miktarı ile o kişinin cilt iletkenliği ölçülebilir. Nitekim yalan makinesi gibi dedektörlerin temelinde cilt iletkenliği teknolojisi yatıyor. Cildimizdeki elektrik sinyallerini ölçen akıllı cihazlar, stres seviyelerimiz hakkında bilgi verme, spor performansımızı geliştirmemize ve duygularımızı izlememize olanak tanıyor.

İsveçli ve İngiliz araştırmacılardan meydana gelen uluslararası bir araştırma ekibi, cildimizin iletkenliği tarafından üretilen biyolojik sinyalleri yorumlayan bir sistem geliştirdi. Araştırma, Avrupa Birliği’nin Horizon2020 programı ile finanse edilen ve Lancaster Üniversitesi Bilgisayar ve İletişim Okulu Profesörü Corina Sas tarafından yönetilen AffecTech: Duygusal Sağlık için Kişisel Teknolojiler, Yenilikçi Eğitim Ağı‘nın bir parçası. Geliştirilen sistem, bilgileri gerçek zamanlı olarak renkli spiral grafikler biçiminde görüntülüyor, kullanıcının yorumlaması ve üzerinde düşünmesi için bir veri kaydı oluşturuyor.

Giyilebilir Sensörlü Cihazlar

Duyuşsal Sağlık‘ olarak adlandırılan prototip görselleştirme sistemi, İnsan-Bilgisayar Etkileşimi uzmanları tarafından, cilt üzerindeki sensörlerden çıkarılan verileri kullanarak yeni ve gelişmekte olan bilgisayar teknolojilerini akıllı telefonlarda ilgi çekici görselleştirmeler tasarlamak için geliştirilen bir çalışma olarak yayınlandı.

23 kişilik bir çalışma grubuna bir ay boyunca kullanılmak üzere bir sensör verildi. Araştırmacılar özellikle, katılımcılara cihazların ne için kullanılcağını söylemedi. Bunun yerine, Duyuşsal Sağlığın hem fiziksel hem de duygusal reaksiyonlar, terlemenin artmasının iletkenliği nasıl arttırdığı ve bunun farklı renklerle nasıl anlamlandırabileceklerine dair yönergeler verdiler.

Kullanıcının yorumlaması ve üzerinde düşünmesi için elde edilen verileri kullanarak bilgileri akıllı bir telefonda gerçek zamanlı olarak renkli spiral grafikler biçiminde kaydettiler.

sensör
Giyilebilir sensörlü bileklik

 

Araştırmacılar, çalışmanın bu açık tasarım aşamasının, önceden belirlenmiş kullanımlar sağlamadan, bazı katılımcıların sistemi stres seviyelerini ölçmek ve yönetmeye yardımcı olmak için bir araç olarak kullanmasına yol açtığını fark etti.

Açık tasarım aşaması, Afektif Sağlık prototiplerinin kullanılabileceği birkaç farklı uygulamanın ortaya çıkmasına yardımcı olmasına rağmen, prototip, spor eğitim sistemi veya stres yönetimi gibi belirli bir rol adına iyi bir araç hâline getirmek için gereken bazı işlevlerden yoksun. Çalışma, ortaya çıkan giyilebilir teknolojilerin tasarımcıları ve özellikle de biyo-veri tabanlı giyilebilir cihazlarla ilgili öngörüler ortaya koyuyor. Kasıtlı olarak açık bir başlangıç tasarım aşaması, kullanıcıların bu tür ürünlerin nasıl kullanılabileceği konusunda kendi fikirlerini geliştirmelerine olanak sağlıyor.

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir