Yapay zekâ sayesinde (veya kimilerine göre ‘yüzünden’) tanıştığımız deepfake; yarattığı ve yaratacağı birçok sorunla birlikte eğlence sektöründe büyük yenilikler sunabilir. Daha önce birçok kez bahsettiğimiz gibi; teknolojinin en basit kullanım alanı vefat etmiş oyuncuların yeni filmlerini çıkarmak veya çok meşgul olan ünlü oyuncuları kolayca yeni yapımlara dahil etmek olabilir.

Önce biraz deepfake’in ne olduğundan bahsedelim, daha sonra yüzünüzü saniyeler içerisinde GIF’lere ekleyebilen uygulama Doublicat‘tan bahsedeceğiz.

Deepfake Nedir?

Daha önce birçok kez bahsettiğimiz deepfake, generative adversarial networks (GAN) algoritmaları kullanılarak bir insanın hareketlerini öğrenen yapay zekânın, başka bir insanı görüntüye yerleştirmesini sağlayan yazılımlar olarak biliniyor. Instagram ve Snapchat’in kullandığı basit efektler; geçtiğimiz yıl sıkça kullanılan FaceApp ve Zoa benzeri uygulamalar buna örnek olarak gösterilebilir.

Deepfake teknolojisi sinema sektöründe nasıl kullanılabilir?

Örnek vermek gerekirse; ailesine odaklanmak istediğini söyleyerek Sherlock’u çekmemeye karar veren Benedict Cumberbatch’in zaman harcamasına ihtiyaç duymadan yeni bölümlerin çekilebileceğini söyleyebiliriz. Benedict’ten dizide oynamak istediğine dair imza alınır, yönetmenler dublörler ile çekimi gerçekleştirir ve yapay zekâ Benedict’in bugüne kadarki tüm videoları ve fotoğraflarını baz alarak dublörün yüzünü değiştirir. Tabii, şu an için tam olarak mümkün değil, mümkün olsa bile kendi çapında eksiklikleri mutlaka olacak ancak birkaç sene içerisinde -başarılı veya başarısız- bu tarz uygulamalar görürsek şaşırmamamız gerekiyor. Bu örnek yapay zekânın film endüstrisinde yapacağı etkinin sadece küçük bir kısmını oluşturuyor.

Deepfake teknolojisi kullanılarak oluşturulan Kemal Sunal videosu

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

#gelecekburada (@gelecek_burada)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yüz Değiştirme Programı Doublicat ile GIF düzenleme

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan, deepfake teknolojisini kullanan Faceapp ve Zao gibi yüz değiştirme uygulamalarının kullanıcı verilerini kötü niyetle kullandığına dair dedikodular ortaya atılmış ve ciddi bir evham yaratmıştı. Facebook, Google ve Amazon gibi şirketlerin de kişisel verilerin gizliliği ve güvenliği konusunda skandallar ile anılıyor olması bizim teknoloji dünyasına olan güvenimizi oldukça azalttı. Ancak, bugün karşımıza gelen Doublicat isimli uygulama kendilerinin güvenilir olduğunu iddia ediyor.

Bir selfie ile saniyeler içerisinde GIF üzerinde yüz değiştirme yapabilen uygulamanın CEO’su “Deepfake’lerin çoğunda, bizim bir yıldan uzun bir süre önce rafa kaldırdığımız yaklaşımı kullanıyorlar. Bu yaklaşımdan kastım: 3B maskeler, yüz rekonstrüksiyonu ve doku karışımı. Bu çözüm yalnızca önceden toplanmış ve önceden işlenmiş içerikle çalışabilir. Ve yüz ifadelerinde ve dönüşlerinde kararsız olabilir.” diyerek rakiplerine göre daha ileri bir algoritma kullandıklarını söylüyor ve kullanıcıların sisteme yüklediği selfielerin güvenliği içinse “Uygulama, insanların fotoğraflarını işler ve hemen siler. Sadece yüz embedlerini -yüz özelliklerinin vektör temsillerini- saklıyoruz, ki bunu da kimseyle paylaşmıyoruz” diyerek veri güvenliğini vaat ediyor.

 

Doublicat isimli uygulamayı Android cihazınıza ve iOS cihazınıza indirebilirsiniz

Daha önce Reflect isimli uygulamada da kullanılan RefaceAI isimli altyapının geliştiricileri ise yakın zamanda videolarda da yüz değiştirmeyi sağlayan bir yapay zekâ geliştirmeyi planladıklarını söylüyor. GIF ve fotoğraflar bir yana, tüm dünyayı endişelerinden asıl deepfake tehlikesi videolar olduğu için bu tarz uygulamalara karşı hangi tarafta saf tutmak gerektiğini kestirmek oldukça zor.

Olumlu tarafı mı yoksa olumsuz tarafı mı ağır basacak bilmiyoruz ancak yapay zekâ ve dolayısıyla deepfake teknolojisinin hayatımızı ciddi anlamda değiştireceğini söylemek mümkün.

Bu da ilginizi çekebilir

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/neden-deepfake-uzerinde-calismanin-tam-zamani/”]Neden DeepFake Üzerinde Çalışmanın Tam Zamanı?[/button]

Kaynak: Thenextweb

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir