Evlerin bir parçası olmaya başlayan 3 boyutlu yazıcılar ile dilenen her nesnenin, yıllardır kullanılan 2 boyutlu yazıcılar ile fotoğrafların ve resimlerin çıktısı alınabiliyordu. Bu kendin yap kamera ile ise GIF çıktısı alabiliyorsunuz, evet yanlış duymadınız, GIF!

Reddit’te bir kullanıcının paylaştığı ve tüm detaylarını anlattığı projenin ürünü olan Instagif adlı GIF makinesi, birkaç saniyelik görüntünüzü kaydediyor, mobil LCD ekranı ile gifinizi fiziki dünyaya taşıyor. Sunumdan da kolayca anlaşılabileceği üzere; InstaGIF kolay erişilebilir veya kolay kullanılabilir bir ürün değil. Özellikle şu an satışta olmaması başlı başına bir erişim sorunu olsa da kendi emeklerinizle üretmeniz mümkün. Çünkü maker dostumuz Abhishek Singh kullanılan tüm adımları; 3b yazıcıda basılacak tasarımlardan, Raspberry Pi’da yazılması gereken kodlara kadar her detayı özenerek anlatmış.

Birkaç gününüzü vererek kendi evinizde üretebileceğiniz Instagif sürekli kullanabileceğiniz ergonomik bir ürün olmasa da özel günler ve özel kişiler için oldukça önemli hatıralar oluşturacak, yüksek değere sahip bir hediye olacaktır. Polaroid OneStep SX-70 modeline olan benzerliği ile retroseverleri mutlu edecektir.

Kamerayı üretmek için en temel ihtiyaçlarınız 3B yazıcı ve iki adet Raspberry Pi olacak. 3B yazıcınız yoksa internet üzerinden baskı hizmeti alabileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Raspberry Pi ve diğer detay parçalar da yine internet üzerinden veya büyük şehirlerde fiziki mağazalarda kolayca ulaşabileceğiniz ürünler.

Heves eder de bu yola girerseniz bizimle paylaşmayı unutmayın lütfen.

Kaynak: TheVerge

 

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir