Gezegenimiz içindeki canlı türlerinin azalması veya yok olması bütün disiplinleri etkiliyor. Öyle ki 1970’den beri, araştırmacılar ve bilim insanları 529 kuş türü hakkında veri topluyor. Bu verilerdeden yola çıkarak bir eğilim fark ettiler ki bazı popülasyonu son 48 yılda önemli bir düşüş gösteriyor. Bu düşüş bize aslında bir düzine tür arasında yaklaşık üç milyar kuşun kaybolduğunu bildiriyor.

İspinoz

Cornell Üniversitesi, Ornitoloji Laboratuvarı araştırmacıları, nüfus kayıplarının, bir zamanlar ötleğenler ve serçeler gibi oldukça yaygın olan kuşlar da dahil olmak üzere birçok türe rastladıklarını yazıyor. Bununla birlikte kel kartal, av kuşları, ördekler ve kazlar da dahil olmak üzere yükselen kuş popülasyonları bulunmuyor değil. Çalışmaya göre, nüfus azalması sadece nadir türlere has değil. Aynı zamanda gıda ve ekosistem fonksiyonunun orantısız şekilde etkili bileşenleri olabilecek yaygın türleri de etkiliyor. Bu da ölen kuş sayısındaki artışın diğer türler ve ortamlar için felaket olabileceği anlamına geliyor.

Amerikan Serçeleri

Gönüllü kuş gözlemcileri yardımıyla yapılan uzun süredir devam eden anketlerden veri toplayan araştırmacılar, göç modelleri hakkında veri elde etmek için 10 yıl boyunca 143 hava radarı kullandı. Sonuçlar, kaybedilen nüfusun yüzde 90’ının Amerikan serçeleri, tahta ötleğenler, kara kuşlar ve ispinozlardan oluşan 12 çeşit kuştan geldiğini gösteriyor.

Tahta Ötleğenler

Yapılan çalışma biyokütle kaybının etkileri konusundaki vurgunun üzerinde durulması gerektiğini bizlere hatırlatırken, bizlerin ekosistem üzerinde büyük bir olumsuz etkiye sahip olduğumuzu gözler önüne seriyor. Devam eden biyolojik çeşitlilik kaybını ve canlı türlerinin potansiyel çöküşünü önlemek için acil önlemler almamız gerekiyor. İşe yerli türlerin bulunduğu bir bahçenin dikilmesiyle başlayabiliriz. Toprağımız varsa, doğal olmasına izin vermeliyiz. Çimlerimizde daha az kimyasal kullanmalı ve kimyasal ilaçlar yerine doğal vitaminler kullanmalıyız. Tüm bunları yapamıyorsak dahi en azından bir saksı alarak pencere ya da balkona yeşillikler, çiçekler ekebiliriz. 

Kaynak: popularmechanics

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir