Küresel anlamda yeşilin ve mavinin kıymeti günden güne idrak edilirken Kanadalı inşaatçılar plastik atıkları çevre dostu konutlara dönüştürmenin yeni bir yolunu buldu. Joel German ve David Saulnier liderliğindeki bir inşaat şirketi olan JD Composites, Nova Scotia’daki Meteghan Nehri boyunca 600.000’den fazla plastik su şişesinden üç yatak odalı bir ev inşa etti.

“Tüm bu plastikler ile gezegeni kurtarıyorsun, okyanusları kurtarıyorsun; onunla bir şeyler yapıyorsun.”

German ve Saulnier plastik topaklar oluşturmak için su şişelerini parçalayıp ısıttı ve onları işlenecekleri bir hazneye yerleştirdi. Soğuduğunda, köpük katılaştı ve çürümeye ya da küflenmeye karşı dirençli bir hâle geldi. İnşaatçılar daha sonra evin 5.9 inç kalınlığındaki duvarlarını oluşturmak için polietilen tereftalat (PET) panellerini kullandı. Duvarlar yedi saat içinde meydana geldi. Sertleştirilmiş köpük, evin iç ve dış kısımları boyunca cam elyaf bir kaplama ile kaplandı ve malzemenin güneş ışığından korunması için UV boyası ile boyandı. Bu paneller bir depolama sahasında veya okyanusta sona erebilecek olan plastik kullanımının yanı sıra zorlu hava koşullarına da dayanabiliyor. Duvarlar hem yapısal dayanım hem de yalıtım sağlıyor. Ev geleneksel olarak inşa edilmiş evlerin iki katından daha fazla iç sıcaklığı muhafaza ediyor.

https://www.facebook.com/cbccalgary/videos/1116150878588401/

German ve Saulnier, panellerin dayanıklılığını test etmek için Ontario’ya örnek bir panel gönderdi. Panelin kategori 5 kasırganın iki katı kadar olan 326 mil rüzgara karşı bile dayanabileceği sonucunu aldılar. Panellerin hafif olması ve rüzgar tünelinin test paneline zarar vermeden maksimum kuvvetine ulaşması nedeniyle sonuçlar oldukça etkileyici.

Tüm bu özelliklere rağmen ev hâlâ normal ev inşaatı ile aynı maliyetlere sahip. Nihai maliyetin tüm mobilyalar dahil ortalama 400.000$ olduğu öngörülüyor. Şirket evi satmayı planlıyor ancak alıcı bulamazsa Airbnb’de kiralayacak.

Kaynak: yahoo

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir