ABD merkezli Yenilenebilir Enerji Kaynakları sektöründe faaliyet gösteren AMP Robotics, bilgisayarla görü ve makine öğrenimini kullanarak, dakikada 80 geri dönüşüm malzemesini analiz edip sıralayabilen, insan sınıflandırıcılardan iki kat daha hızlı, üç elli akıllı bir robot tasarladı. Şirket toplam finansman fonlamasını 75 milyon dolara yaklaştırdı.

Geri dönüşüm merkezlerine götürülen atıklar her zaman geri dönüştürülemeyebiliyor. Bu ironik tutarsızlık kısmen, merkezlerin günlük olarak aldığı tonlarca geri dönüşüm malzemelerini el ile sınıflandırmak için gereken sıkıcı ve yorucu iş gücünden kaynaklanıyor. Pandemi sırasında bu iş gücü artarken, hastalık veya güvenlik kaygıları nedeniyle işçi bulabilmek de sorun olmaya başladı.

AMP Robotics, geri dönüştürülebilir malzemeleri ayırma sürecini hızlandırarak, etkin bir şekilde geri dönüştürülebilen ve yeniden kullanılabilen toplam malzeme miktarını artırmayı hedeflerken, ayrışma sırasında gözden kaçan malzemelerin çöp sahalarında biriktireceği tonlarca emisyondan tasarruf sağlamayı umuyor. Bu teknoloji geri dönüştürülebilir atıktan arındırılmış bir dünya yaratmada önemli bir rol oynayabilir.

Şirket logosu

Eksik nokta neydi?

Geleneksel ayırma tesislerinde çalışanlar plastik süt şişeleri, kirli pizza kutuları, piller, ahşaplar ve hızlı bir şekilde taşınan geri dönüştürülmüş malzemeleri konveyör bantlarından elle toplamak için her gün tesise gelir. Bu, doğal olarak hataya ve ihmallere açık, meşakkatli bir iştir. Bu malzemelerin giderek artan hacmi ve Çin gibi yabancı ithalatçıların daha katı [tooltip tip=”geri dönüştürülen atıların 1. derece kalite gerektiren işlerde kullanıma uygun olması “]saflık özellikleri [/tooltip], bu tesislerin talepleri karşılamakta zorlanmasına neden olabiliyor. Sonuç olarak gözden kaçmış veya saf olmayan malzemeler çöp sahalarında bir kenara bırakılıyor.

AMP Robotics parkuru. AI geri dönüşümü, atık ekosisteminin daha önemli bir parçası haline getiren fırsatlar sunuyor.

Kâğıtta, plastikte ve metalde yakalanabilen muazzam miktarda saflık değeri çöp sahasında kaybolabiliyor. Bu malzemelerin değeri geri dönüşüm merkezlerinde tasnif etmenin maliyeti yüzünden aşınıyor. 

İlham kaynağı

AMP Robotics’in CEO’su Matanya Horowitz, bu sorunları araştırmaya başladığında robotik çözüm için bir fırsat gördü. Çocukluğunda izlediği Jetgiller’e hayran olan Horowitz, bu hayranlığından aldığı ilham ile geri dönüşümün çevresel ve ekonomik durumu konusundaki endişesini birleştirerek AMP Robotics’in temellerini attı.

“Küresel olarak, her yıl 200 milyar dolar değerinde geri dönüştürülebilir malzeme ortaya çıkarılıyor. Yapay zekâ destekli otomasyon, daha fazla malzemenin verimli bir şekilde kurtarılmasını sağlayarak geri dönüşüm oranlarını artırır ve çevre üzerindeki insan etkisini azaltır.” – Horowitz

[tooltip tip=”bilgisayarların dijital görüntülerden veya videolardan nasıl üst düzey bir anlayış kazanabileceğini ele alan disiplinler arası bir bilimsel alan”]Bilgisayarla görü[/tooltip] ve makine öğrenimini kullanan AMP Robotics, herhangi bir sayıda geri dönüştürülmüş malzemeyi hızlı bir şekilde tanıyıp sıralayabilen ve bunları insan çalışanlardan daha hızlı işlemek için doğru ayırma kutusuna gönderebilen bir robot tasarlamaya başladı.

Nasıl Çalışıyor?

Atık malzemelerin ayrılmasında AMP Robotics, iki ana teknolojiyi kullanıyor:

  • AMP Neuron – makinenin beyni ve gözleri
  • AMP Cortex – makinenin gövdesi ve elleri

Kendi kendine giden arabaların yolu “görmek” için kullandığı aynı teknoloji türü olan bilgisayar vizyonunu kullanan AMP Neuron, önce gelen geri dönüşüme “bakar”, bunun ne tür bir malzeme olduğunu hızlı bir şekilde analiz etmek için makine öğrenimini kullanır ve bir sonraki adımda malzemenin, ya vantuz kol ile ayrılmasına ya da geçmesine izin vermeye karar verir.

AMP Neuron, pekiştirmeli öğrenmeyi kullanarak bir geri dönüşüm malzemesini her defasında doğru bir şekilde sıraladığında, gelecekte işini daha iyi nasıl yapacağını öğrenir. Bu, yalnızca öğeleri sıralamak için doğru şekilde hareket ettirme kabiliyetiyle sınırlı kalmaz, aynı zamanda ezilmiş veya zayıf aydınlatılmış ögeleri tanımayı da kapsar. AMP Neuron, materyalleri basitçe sıralamanın yanı sıra, yöneticilerin daha sonra gözden geçirmesi için bulut tabanlı beyninde gördüğü tüm ögelerin dijitalleştirilmiş bir listesini de tutar.

Geri dönüştürülebilir gelecek

Şirket, kurulumla ilgili olarak, tüm sistemin mevcut konveyör bantlarının üzerine sadece 48 saat içinde veya bir hafta sonu boyunca kolayca yerleştirilebilen bir metal çerçeve üzerine inşa edildiğini söylerken, ayda 6000$ karşılığında, bu teknolojinin geri dönüşüm merkezleri maliyetlerini %70 azaltabileceğini iddia ediyor. Nisan 2020 itibarıyla AMP Robotics, teknolojisinin 20’den fazla eyalette kurulumunun yarım milyon ton sera gazı azaltımına yol açtığını bildirdi.

Şu anda toplumun bu tür robotik çözümlerin çoğuna ihtiyacı var. Küresel çapta üretimin yapıldığı ekosistemde bu gibi geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımına yönelik teknolojilerin gelişmesi gezegenimizin iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir. Bu çevreci vizyon göz önünde bulundurularak, bunun gibi yeniliklerin ekosistem yaşamına etkisini göz önünde bulundurmak önemli olacaktır.

Kaynak: inverse

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir