Aklınızdan geçenleri başkasına söyletmek gibi bir süper gücümüz olsaydı?

Teknoloji hızla gelişiyor. Bu müthiş gelişimin endişe veren boyutlara ulaştığı çalışma alanları da her geçen gün artıyor. Washington Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı dudak taklidi içeren video üreten bir teknoloji geliştirdi.

Oldukça gerçekçi videolar üretme kapasitesine sahip bu teknoloji, geçtiğimiz senelerde adından sıkça söz ettirmişti. Bu sefer ise, yayımlanan videoda görüldüğü üzere, gerçekten dehşet verici bir boyuta ulaştığı görülebiliyor.

Videoda neler olup bittiğini biraz açıklayalım. Araştırmacılar, öncelikle geliştirdikleri nöral ağı Obama’nın çeşitli konuşmalarıyla beslediler. Nöral ağ bu sayede farklı sesleri ağız hareketlerine dönüştürmeyi öğrendi. Bu çalışma sonrasında ortaya gerçekçi bir Obama taklidi çıktı. Videonun sağ tarafında Obama’nın aslında söylemediği ancak mühendisler tarafından Obama’ya söyletilen cümleleri duyabilirsiniz. Obama’nın ağız hareketine baktığınızda doğal mimikleri kolayca fark ediyorsunuz. Araştırmacılar bu mimikleri elde etmek için video sentez tekniklerinden faydalanmışlar.

Proje ilerleyen dönemlerde video konferans toplantılarını iyileştirmek için kullanılabilir. Bu teknoloji sayesinde eski zamanlarda yaşamış tarihi figürlerin konuşturulması da mümkün olabilir.

Ses ve fotoğraf manipülasyonunun çok yaygın olduğu bir dünyada olduğumuzu düşünürsek bu gerçekçi video manipülasyonu, olmayanı olduracağı için ciddi riskleri de beraberinde getirebilir. Ses ve fotoğrafların sahte olup olmadığını tespit eden teknolojiler hali hazırda var. Sahte video tespiti yapan teknolojinin de gelişmesini beklememiz gerekecek gibi.

Kaynak: thenextweb.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir