Oculus’un kurucusu Palmer Luckey, avatarı ölen kullanıcıları gerçek hayatta öldüren bir VR başlık geliştirdiğini iddia ediyor. Biz de haberi görür görmez, birbirimize başlıktaki soruyu sorduk. Gerçek hayatta öldüren VR başlık gerçek mi?

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin potansiyelinden sık sık bahsediyoruz. Elbette bu bizim bahsetmemizle inşa edilen bir olgu değil. Özellikle AR’ın geleceğin teknolojisi olarak görülmesi ve e-ticaret başta olmak üzere pek çok sektörü internetle bütünleştirmesi tüm öngörüleri haklı çıkarıyor. VR’ı daha çok eğlence sektörü ile bağlantılı alanlarda görsek de, özellikle deneyimsel durumlarda yararlanıldığına rastlıyoruz. Ancak bir gün biri çıkıyor ve VR’ın verdiği gerçeklik hissinin gerçek hayatla tam olarak bağdaşması gerektiğini savunuyor. Gerçekten ölmek istesek, VR oyunların gerçeğini oynardık değil mi? Hayatta kalma RPG’lerini fazla abarttığımızda, ortaya böyle fikirler çıkabiliyor.

Gerçek hayatta öldüren VR başlık gerçek

En azından Luckey öyle iddia ediyor. Bir blog yazısında bahsedildiği üzere NerveGear isimli başlık yüzde 50 oranında tamamlandı. Kullanıcı avatarının oyunda ölmesi durumunda “patlayıcı şarj modülleri” devreye giriyor. Ekran belirli bir frekansta kırmızı renkte yanıp söndüğünde, oyun tasarımcılarının oyuna uygulamak zorunda kalacağı patlayıcılar kullanıcıyı öldürmek için tetiklenecek. Ve bam! Öldün, çık.

Gerçek hayatı sanal hayata bağlama fikri tüm teknoloji dehalarının hayallerini süsledi. Keza teknoloji kullanıcısı olan bizlerin de. Hatta metaverse’e bu kadar heyecanlanmamızın en önemli sebebi sanal bir evrenin sunabileceklerine erişme ihtimalimiz. Ancak giderken yanımızda dünyevi olguları, bilhassa ölümü ne kadar taşımak istiyoruz emin değiliz.

“Güçlendirilmiş grafikler bir oyunun daha gerçek görünmesini sağlayabilir, ancak yalnızca ciddi sonuçların tehdidi bir oyunun size ve oyundaki diğer herkese gerçek hissettirebilir.”

– Oculus kurucusu Palmer Luckey

Muhtemelen bu ifadeleri çılgın bir teknoloji blogunda okusaydık, çok dikkate almazdık. Teknoloji gibi güçlü silahları uçuk fikirlerine alet etmek isteyenler her zaman olmuştur. Ancak bu sefer o isim VR dünyasının temel taşlarından biri olunca işin rengi değişiyor. “Yapma ya…” cümlesini kurmak o kadar kolay olmuyor. Metaverse’in temelini atan teknolojiyi yönlendiren Luckey’in, pahalı bir silah üzerine çalıştığını ilan etmesi ne kadar doğru?

İlk ölümcül VR cihazı fikri olabilir ancak son olmayacak

Muhtemelen yakın zamanda hiçbirimiz VR oyunda öldüğümüz için gerçek hayatta da ölmeyeceğiz. Ancak gerçek hayatta heyecanı artırmak için tercih edilen yollar, Luckey’in fikrinin türünün son örneği olmayacağını gösteriyor. Peki asıl amacımız gerçek hayattan kopmak değil miydi? Bambaşka ve gerçek dünya şartlarında mümkün olmayan bir evrende mutlu olmak için sıramızı beklemiyor muyduk? Metaverse kimimiz için inisiyatifimizle kurduğumuz bir hayal ideali. Demek ki bazılarımız için ise şiddet ve adrenalinin çarpıştığı bir savaş alanı olmak için bekliyor.

Merak edenler için söyleyelim. Henüz geliştirme aşamasında olan başlığı, Palmer Luckey öldürme ihtimalinden dolayı cesaret edemediği için deneyememiş. Yapma yav…

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.