Değişen zamanla birlikte internet gibi yenilikler iş ve işçi piyasasını etkilemeye devam ediyor. Endüstri devrimi ile birlikte özellikle otomasyon teknolojisi birçok insanın yerini alarak yeni iş alanlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Örneğin kim 1920’lerde, hatta 1950’lerde yazılım mühendisliği ya da SEO uzmanlığı gibi işleri hayal edebilirdi ki? Bu nedenle evham olarak gözüken bu tablodan korkmak yerine değişen zamana ayak uydurarak yeniliklere açık olmalıyız. Kariyerinizde bir değişiklik arıyorsanız veya geleceğiniz hakkında endişeleniyorsanız bu 7 iş, düşünmeye değer olabilir.

1. Alternatif Enerji Mühendisi / Danışmanı

Dünya’nın fosil yakıt kaynakları tükenmeye başladığında alternatif enerji kaynaklarının bulunması gerekecek. Bu, sürekli büyüyen bir endüstri ve istihdam halini alırken yenilenebilir enerji kaynakları gelecekte tam anlamıyla alternatif enerji kaynaklarına dönüşecek. Alternatif bir enerji mühendisinin rol oynayacağı yer de işte tam olarak burası. Bu mühendisler bu alanda uzmanlaşacak ve küçük sahalardan şehir ölçeklerine kadar tüm enerjiden sorumlu olacaklar. Genel olarak toplum için en iyi sürdürülebilir enerji kaynaklarını değerlendirmeleri ve tasarlamaları gerekecek.

2. Deprem Tahmincisi

Yer kürenin en büyük sorunlarından birisi olan deprem tüm dünyada maddi ve manevi zarara neden olurken zamanla daha sık hissedilir hale geliyor. Özellikle büyük şehirlerde depremlerin doğru bir şekilde tahmin edilmesi oldukça önemli. Bu alanda çalışacaklar Dünya’nın çekirdeği ve kabuğunun haritalarını oluşturarak hayat kurtarmak için depremlerin önceden tahmin edilmesine yardımcı olacak planlar ve stratejiler geliştirecek.

3. Atık Mühendisi

İnsanlar her yıl tahmini 2,6 milyar pound değerinde (1,1 milyar kg) atık üretmekte. Bu atıkların çoğu şu an basitçe yer altında gömülürken enerjiyi yeniden kullanmayı, geri dönüşümü ve sürdürülebilirliği hedefleyen bir endüstride kullanılmıyor. İnsanların bu boşa harcanan atıklara gelecekte büyüyen bir ihtiyacı olacakken sadece gömmek uzun vadede kullanışlı bir çözüm değil. Muhtemelen inşaat veya kimya mühendisliği gibi mevcut mühendislik derecelerinin alt disiplini olacak bu alanda atıkların nasıl dönüştürülebileceği, inşaat ya da başka malzemeler yapmak için nasıl kullanılabileceğinin üzerinde çalışılacak. Çevresel anlamda geleceğin mühendislerinin gerçek bir fark yaratabileceği bir alan olabilir.

4. Organ / Vücut Parçası Yaratıcısı

Organ bağışına ihtiyaç günden güne artarken her 12 dakikada bir nakil bekleme listelerine yeni bir bağışçı eklendiği tahmin ediliyor olsa da bu konuda ciddi bir teknolojik devrime ihtiyacımız var. Organların 3 boyutlu yazıcılar ile basılabileceği veya talep üzerine ‘büyütülebileceği’ni beklemek yanlış olmaz. Gelecekteki organ yaratıcıları, henüz keşfedilmemiş hasta kök hücrelerinden ve diğer materyallerden yeni organlar ve vücut parçaları oluşturabilecekler.

5. Kişisel Nesnelerin İnterneti (IoT) Güvenlik Onarım Görevlisi veya Danışmanı

Ev aletlerimizle ilgili bir şeyler ters gittiğinde tesisatçıları veya diğer tamircileri çağırmak günümüzde yaygın bir uygulama ancak evlerimiz giderek daha akıllı bir hal alıyorken, IoT aygıtlarımızda bir şeyler yanlış gittiğinde veya siber saldırıya uğradığımızda ne yapacağız? Belki bir IoT tamircisi geleceğin gerçek bir işi olabilir. IoT Güvenlik Onarım Görevlisi, herhangi bir hasarı henüz gerçekleşmeden  önce önlemekle sorumlu olacak ve önleyemediği herhangi bir hasarı onaracak.

6. Uçan Araba Uçuş Eğitmenleri

Uçuş eğitmenleri zaten var olsa da, gecikmiş uçan araç devrimi gerçekleşirse, başkalarına onları nasıl uçuracaklarını öğretmesi gereken bugünün sürüş eğitmenlerinin rolüne uyacak ve bu alanda uzman olan kişilerin vereceği derslere ihtiyaç duyacağız. Dersler, uçan araçların çalıştırılmasının temellerini kapsayacak, ancak diğer becerilerin yanı sıra derslerin navigasyon ve uçuş güvenliği ile ilgili talimatları da içermesi gerekebilir.

7. Ticari Uzay Pilotu

Elon Musk ve Richard Branson gibi vizyonerlerin ticari programlarını öne çıkardıklarında sivil uzay taşımacılığı çok yakında gerçekleşebilir. Ticari uzay araçlarının pilotları, maceracı bireylerin uzaya çıkmasına izin vermeden önce bazı özel eğitim ve talimatlara ihtiyaç duyacaklar. Adayların muhtemelen astronotlarla benzer bir eğitimden geçmeleri gerekecek ancak bugün ticari uçak pilotları gibi diğer uçuş eğitimi becerilerine de ihtiyaç duyacaklar. Bu muhtemelen inanılmaz derecede zor ve faydalı bir kariyer olacakken tam anlamıyla bu dünyanın dışında gerçekleşecek.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir