Artırılmış gerçeklik ve Mars gibi konularda da aktif olmaya çalışan ve bugün yaygın bir alışkanlık olması için temelleri atılmış olan maker ve hacking gibi kültürleri dünyada yaygınlaştıran IKEA, otonom araçlar konusunda da güzel bir gelecek planına sahip gibi duruyor.

Kopenhag konumlu bir ‘gelecek yaşam laboratuarı’ olan Space10  ile f°am Studio’nun ortak çalışması sonucu ortaya çıkan konsept otonom IKEA aracı, şık tasarımı ile gezgin kafe, ofis, karavan, manav, mini mağaza, otel, [tooltip tip=”Yolcuların dış dünyadaki nesneleri artırılmış gerçeklik ile tanıyabilecekleri bir konsept. Turistik yerlerde oldukça kullanışlı olabilir”]simülasyon odası[/tooltip] ve klinik gibi birçok amaç için kullanılabilecek. Takım tarafından örnek olarak sunulan bu amaçlardan ayrı birçok farklı göreve adapte olabilecek olan araç otonom olması sayesinde gelecekte alışmış olacağımız birçok lüksü hayatımıza getirecek. Ayrıca AppStore’da yayınlanan bu uygulama sayesinde artırılmış gerçeklikle birlikte bu projeyi daha fazla inceleyebilir ve soru-cevap özelliğini kullanarak proje hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Şimdilik sadece konsept olarak karşımıza çıkıyor olsa da IKEA gibi bir şirketin kısa zamanda bu tarz bir projeyi gerçeğe dönüştürecek güce sahip olduğunu biliyoruz. Toyota ve Renault’nun da farklı görevler için donatılabilen, hatta boyut değiştirebilen otonom araçlarını sizinle paylaşmıştık. Ocado, GrubMarket ve Kroger gibi örnekleri de incelediğimizde geleceğin çok da uzak olmadığına ikna olmamız mümkün.

Kaynak: TechnologyReview

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir