Yapay zekâ artık ulaşılamaz değil. Son 15 yılı düşünürsek, çoğunlukla araştırmacılar, yüksek bütçeli teknoloji devi şirketler ve hükûmetler tarafından erişilebilir olan yapay zekâ (AI) uygulamaları, artık bilgi birikimi ve paylaşımı sayesinde herkes tarafından ulaşılabilir bir seviyeye ulaştı. Herkese açık olarak paylaşılan veri setleri ve algoritmalar sayesinde öğrenmek, gelişmek ve yaratmak artık çok daha kolay. Özellikle de blockhain teknolojisi ile birlikte geliştirilirse.

Blockchain teknolojisi nedir?

Paylaşılacak veya depolanacak her türlü verinin benzersiz kodlara sahip bloklara işlenerek kaydedilmesi ve ilgili tüm değişikliklerin bu blok zincirine eklenerek zaman içerisindeki tüm işlemlerin şeffaf bir şekilde izlenebilmesini sağlayan bir teknolojidir. Merkeziyetsizlik prensibi sayesinde, blok zincirlerindeki veri yönetimi demokratik olarak nitelendirilebilir. Aynı zamanda blok zincirine işlenen verinin değiştirilemez olması, manipülatif müdahalelerin etkisini imkansız kılar.

Blockchain ve Yapay Zekâ Nasıl Birlikte Kullanılabilir?

İnsanlar nasıl öğrenir? Etrafımızda olup biteni gözlemler, dinler ve anlam yükleriz. Bir duruma veya nesneye özellikler atar ve benzer durumlarda aynı çözümlerin geçerli olmasını bekleriz, eğer bir çatışma varsa yüklediğimiz anlamı ve atadığımız özellikleri tekrar gözden geçirir ve doğruluğunu değerlendiririz. Sonu olmayan bir öğrenme içinde, insanlar beş duyu ve mental yetkinlik ile başarılı olabilir. Yapay zekânın öğrenmesi için ise devasa veri setlerinin sunulması gereklidir. Amaçlanan alanda başarılı öğrenmenin sağlanması için, tıpkı insanlarda olduğu gibi önyargıdan arındırılmış verinin kullanılması önemlidir. Burada önyargıdan kasıt, öğrenme sürecini bilinçli bir şekilde manipüle edebilecek doğal olmayan verilerdir.

Blockchain teknolojisi tam da bu noktada kritik bir öneme sahip. İşlenen verinin güvenliğini ve şeffaflığını temin edebildiği için, yapay zekâ modellerinin ihtiyaç duyduğu temiz veriye ulaşımı kolaylaştırabilir. Büyük veriye erişimin demokratikleşmesinde yeni bir çağ açabilecek bu iş birliği, merkezi olmayan yapısı sayesinde yaratıcılığı ödüllendirecek ve yapay zekâ aktivitelerini ciddi ölçüde hızlandıracaktır. Nasıl hızlandıracak derseniz, tıpkı insanlar gibi farklı yapay zekâlar da farklı hızda öğrenir. Hızlı ve etkili olan yapay zekâ modellerinin veriyi analiz etme ve öğrenme sürecinde izlediği yolun Blockchain teknolojisi sayesinde takip edilebilir olması, benzer alanlardaki farklı modellerin de verimliliğini artıracaktır.

Kripto Para Piyasası

Kripto para piyasalarında alım-satım işlemleri yüksek risk seviyelerine sahip işlemlerdir. Borsa işlemlerine benzer şekilde, manipülatif müdahaleler, dedikodular veya mevcut siyasi koşullar sonucu dalgalanmalar yaşayan piyasa ortamında insan davranışı duyguların etkisinde kalır. Panik atmosferinde verilen alım-satım emirleri, düşmesi beklenen endekslerin ani yükselişi veya tam tersinin yaşanması durumunda ciddi zararla sonuçlanır. Piyasa işlemlerinde insan faktörünün yarattığı riski minimize edebilmek amacıyla tasarlanan Cryptohopper ve Autonio gibi kripto-botlar, belirli algoritmalar ile market hareketlerinden öğrenerek kaybı minimize etmeye odaklanır. Blockchain teknolojisinin sunduğu şeffaflık ortamında yapay zekâ çok daha etkili bir optimizasyon ortaya koyabilir.

Müzik Piyasası

60’larda plak teknolojisinin hüküm sürdüğü müzik piyasaları, 70’lerde kaset, 90’larda CD, 2000 ve sonrasında dijital müzikle var oldu. Müziğin dijitalleşmesi belki de en çok müzik paylaşım platformlarının dönüşümünde etkili oldu. Müzik dağıtımının tümüyle değiştiği bu on yılda, yapımcı ve sanatçıların odak noktası da değişmeye başladı. Spotify’ın sunduğu yıllık özetlerin kullanıcılardan çok müzik piyasasındaki isimler için önemli olduğunu bu yazımızda anlatmıştık.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”https://www.gelecekburada.net/spotify-wrapped-2019-ozetini-yayinladi/”]Spotify Wrapped 2019 Özetini Yayınladı[/button]

Sanatçıların elde edeceği gelirin, şarkıların popülerliğine göre hesaplanmasına dayanan yeni fiyatlama modelleri üzerine çalışan Musiclife isimli şirket, modelin geliştirilmesinde yapay zekâdan yararlanırken, güncel piyasa verilerinin takibinde Blockchain teknolojisine sırtını dayıyor.

Bu ikilinin sahip olduğu potansiyeli dikkate alan Spotify, kullanıcı tercihleri üzerine yoğunlaşan Niland isimli girişimi satın aldı.

Kişiliğinizi Miras Bırakabilirsiniz

Gayrimenkul, otomobil veya hisse senedi gibi miras kalemleri yerine, bilgi birikiminizi ve tecrübelerinizi miras bırakabilirsiniz. Kulağa çılgınca gelebilecek bir fikirden bahsediyoruz, ancak bunun üzerine çalışan bir şirket olduğunu bilmelisiniz. Everlife isimli şirket, müşterilerinin ölümü sonrasında ailesi veya sevdiklerine miras bırakabileceği avatarların yaratılması üzerine çalışıyor.  Avatarlar belirli görevleri tamamlamayı öğrenebilir. örneğin sizin alım-satım stratejilerinizi uygulayarak kripto para piyasasında işlem yapabilir, ve hatta yeni beceriler öğrenmek için araştırma yapabilir. Avatar, sahibiyle çeşitli röportajlar yapıp, hayat hikayesine işleyerek, ölümden sonrası için geride kalanların erişimine sunabilir. Bu bahsettiğimiz, belki de yapay zekâ ve Blockchain işbirliğinin çılgınca uygulama alanlarından yalnızca biri.

Johnny Depp’in başrolünde oynadığı Transendence isimli film, bu konuyla ilgili güzel bir örnek olabilir. Filmde süperbilgisayarların insandan daha üstün olabileceğini savunan ve yapay zekâ üzerine çalışan bir profesörü canlandıran Depp, radikal bir grubun saldırısında vurulmasının ardından süperbilgisayar üzerinden eşiyle iletişime geçiyor. Ölmeden önce zihninin bir kopyasını oluşturmak üzere verilerini aktardığı bilgisayarlar üzerinden, kendisini temsil eden bir yapay zekâ yaratıyor. Aşağıda filmin orijinal fragmanını bulabilirsiniz.

Gelecek Neler Vaat Ediyor?

Matt Turck’ın makalesinde bahsettiği gibi, geride bıraktığımız 15 yılın en çarpıcı başlıkları “sosyal“, “mobil” ve “bulut tabanlı” iken, önümüzdeki 15 yılın hakim konseptleri “yapay zekâ“, “blockchain” ve “nesnelerin interneti” (internet of things – IoT) olacak.

Blockchain teknolojisinin getirdiği demokratikleşme atmosferinin yanı sıra, Bitcoin gibi öncü kripto paraların mevcut finansal sistemlerin işleyişini tehdit eden yapısı, devletlerin kripto para regülasyonlarında katı tutumları kayda değer endişeler yaratıyor.

Kaynak: Medium

İleri Okuma: CueLogic

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir