Özellikle genç kuşakların iklim krizine gösterdiği hassasiyet, büyük şirketlerin çevreci yaklaşımlarına yeni bir boyut kazandırdı. Çevreci politikaların ağaç dikmekten ibaret olmadığını anlamak zorunda kalan şirketlerin artık gelecek 10 ve 20 yıllık hedeflerinde Karbon Nötr veya Karbon Negatif olmak var.

Karbon Nötr ve Karbon Negatif Nedir?

Karbon Nötr ifadesi, doğada bırakılan net karbon ayak izinin sıfır olması şeklinde açıklanabilir. Bunu sağlamanın çeşitli yolları var:

 • Açığa çıkan ve atmosfere salınan miktara eş değer karbon salınımının engellenmesi veya geri emiliminin sağlanması
 • Dünyanın çeşitli yerlerine yapılan yatırımlar ile alternatif enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması

Karbon Negatif ise net karbon ayak izinin negatif olması yani salınandan daha fazla karbonun atmosferden çekilmesi şeklinde açıklanabilir. Bunun gerçekleştirilmesi için doğal Karbon Yutaklarının korunması ve yapay versiyonlarının geliştirilip yaygınlaştırılması gerekiyor. Doğal örnekleri ormanlar, toprak, okyanuslar ve sürekli donmuş toprak tabakaları şeklinde sıralanabilir. Bugüne dek herhangi bir yapay alternatif, küresel ısınma ile etkili mücadelede gerekli ölçeğe ulaşamadı. Türkiye’deki Yutak Alanlarla ilgili bilgi için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

What are carbon sinks? | Sustainability for all - ACCIONA - YouTube
Doğal ve yapay karbon yutakları. Görsel: Acciona-YouTube
Büyük şirketlerin çevreci hedefleri

Apple‘ın yaptığı son açıklamaya göre, 2030 yılından itibaren üretim ve tedarik zinciri süreçleri dahil olmak üzere bir Apple ürünü ömrü boyunca sıfır çevresel etkiye sahip olacak. 2030 yılına dek Karbon Nötr hedefini gerçekleştirmek için öncelikle alternatif malzemelerin AR-GE çalışmaları ile ürünlerdeki karbon miktarını minimum seviyeye indirmeyi planlayan şirket, verimliliği yüksek ve çevreci alternatif enerji kaynaklarını kullanacak ve atmosferden karbon emilimini gerçekleştiren teknolojilere yatırım yapacak.

Amazon 2040 yılında Karbon Nötr olma hedefini gerçekleştirebilmek için teslimatlarda kullanılan araçların çevreci enerji kaynaklarını kullanmasını sağlayacak.

Google mevcut karbon emisyonu dengeleme politikalarını geliştirerek Karbon Nötr olmak yolunda adımlar atacağını açıkladı ancak henüz bir tarih vermedi.

Microsoft daha iddialı bir hedef ile 2030 yılında Karbon Nötr olacağını ve 2050 yılında o güne kadar Microsoft tarafından salınımı gerçekleşen miktar kadar karbonun atmosferden geri emilimini sağlayacağını açıkladı.

Ayrıca Mercedes-Benz, Nike, Starbucks ve daha birçok şirketin yer aldığı konsorsiyum, çevreci yaklaşımlar, karbon salınımını azaltan önlemler ve teknolojiler hakkında bilgi alışverişi sağlamayı amaçlıyor.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/cevresel-ayak-izleri-azaliyor-kurumsal-surdurulebilirlik-hamleleri/”]Çevresel Ayak İzleri Azalıyor: Kurumsal Sürdürülebilirlik Hamleleri[/button]
Devletlerin çevreci politikaları nasıl?

Paris Anlaşması yasal bağlayıcılığıa sahip evrensel ilk iklim değişikliği anlaşması olması açısından büyük öneme sahip. 2015 yılında 195 ülke tarafından imzalanan anlaşmanın temel hedefleri kısaca şu şekilde özetlenebilir:

 • Küresel sıcaklık ortalamasındaki artışın 2°C’nin altında tutulması ve hatta 1.5°C sınırının benimsenmesi
 • 2 yılda bir sera gazı envanterlerinin ve ulusal gelişmelerin takibinin yapılması
 • Küresel olarak temiz enerjiye geçişin vazgeçilmez olduğunun vurgulanması

Anlaşmanın detayları için AB Türkiye Delegasyonu’nun dijital broşürünü buradan inceleyebilirsiniz.

Bu anlaşmaya bağlı olarak Avrupa Birliği 2030 yılına kadar, 1990 yılına ait sera gazı emisyon seviyesini %40 oranında azaltmayı hedefliyor. Mart 2019’da yayınlanan açıklamada mevcut hedeflerin sıkılaştırılması ve 2050 yılına dek Karbon Nötr hedefinin gerçekleştirilmesinden bahsedildi.

Bireysel olarak karbon ayak izimizi nasıl azaltabiliriz?

Ulaşım

 • Bisiklet ve toplu taşımayı tercih ederek
 • Bireysel araçları paylaşımlı kullanarak (Pandemi sürecini atlattıktan sonra)
 • Hibrit araçlar satın alarak

Enerji Tüketimi

 • Eski usül ampuller yerine enerji tasarufllu ampulleri tercih ederek
 • Enerji verimliliğinde A sınıf beyaz eşyaları tercih ederek
 • Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji alternatiflerini tercih ederek

Beslenme

 • Et tüketimini sebze ile dengeleyerek
 • İthal ürünler yerine yerli gıdayı tercih ederek
 • Gıda israfını önlemek adına ihtiyacınız kadar gıda satın alarak

Sürdürülebilirlik

 • Geri dönüşüme önem vererek
 • Organik atıkları toprağa geri kazandırarak
 • Yeşil alanları koruyarak ve artırarak

Bahsedilen bu maddeler ve daha fazlası için Semtrio‘nun internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: BBC 

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.