Back to the Future (Geleceğe Dönüş) filminde uçan arabaların ve futuristik kaykayların olduğu bir dünyanın gösterildiği 2015 yılını geride bırakalı 2 yıl olmuşken uçan arabalardan eser yok.

Otomotiv sektöründe yeni bir soluk olmak isteyen PAL-V isimli şirketin 2018 yılında teslimatını yapacağı “PAL-V Liberty Pioneer Edition” model araç, yerde 160 km/s havada 180 km/s hızlara çıkabilecek ve 20 kg yükle beraber 2 insan taşıyabilecek ve 80’li yıllardan beri kurulan uçan araba trafiği için atılan ilk ciddi adımlardan birisi olacak.

9 saniyede 160 km/s’e çıkabilecek olan araç, yaklaşık 1315 kilometre yol yapabilecek ve 100 litre yakıt deposu ile (Euro95, 98 ve E10) havada 400 km (yaklaşık 4.3 saat) mesafe kat edebiliyor. Aslında, bu 400 kilometrelik mesafe sonrası hâlâ %50 yakıtınız kalıyor ancak aracınız, deponun yarısını karada 100-150 kilometre daha menzile sahip olabilmesi için yedekliyor.

pal-v-liberty-ticari

Gyroplane (Gyrocopter) olarak adlandırılabilecek olan hava aracı, sahip olduğu rotor sayesinde her türlü hava koşulunda havada seyahat edebilmenizi sağlıyor ancak bir helikopter gibi motor gücüyle dönen pervaneye sahip olmadığı için durduğu yerden havalanması mümkün değil. PAL-V’nin havalanabilmesi için yaklaşık 330 metrelik düz bir yola ihtiyacı var. (Zemin çim, asfalt veya toprak olabilir. Fark etme.)

PAL-V her türlü hava şartında yolculuk yapabilmeye olanak sağlıyor. Ayrıca sahip olduğu donanımsal teknoloji sayesinde motor dursa bile pervanelerin (aslında gyrocopterler için pervane yerine kanat da denebilir) aniden durması ve yere aracın serbest düşüşe geçme tehlikesinin önüne geçilmiş.

Normal boyutlara sahip olduğu için trafikte veya park yeri konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmayacak ancak bu aracı kullanabilmek için hem kara ehliyeti hem de hava ehliyeti gerekiyor. Hava ehliyeti olarak ise Ultralight (Çok hafif hava aracı) lisans yeterli olacaktır.*

Araba modundan uçak moduna geçmesi veya tam tersi geçiş aksiyonu 3 ile 5 dakika arası sürebiliyormuş.

Şu an ön siparişe açık olan PAL-V Liberty Pioneer Edition, ticari araç olarak piyasaya çıkacak. Şirket bu aracın teslimatı sonrasında PAL-V Liberty Sport isimli, daha ucuz bir spor araç piyasaya sürecek.

Araca sahip olmak istiyorsanız elinizi biraz çabuk tutmanız gerekiyor çünkü şu anlık planlanan stok sipariş sayısı sadece 90.

*Aracın sitesinde hangi hava ehliyeti olduğundan bahsedilmemiş ancak aracın bir Gyroplane olduğunu biliyoruz. fgair.com’a göre ise Gyroplane araçlar Ultralight lisans ile kullanılabiliyor.

Kaynak: Thisisbrainy

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir