Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’na (WFP) göre her dokuz kişiden biri -yani 821 milyon insan- yeterli besin bulamıyor. Bu ezici rakamla mücadele edebilmek için çocuklara ve yetişkinlere odaklanan WFP, açlığı bir oyun haline getirerek yakın zamanda Freerice’i yeniledi. Freerice isimli mobil uygulama, reklam destekli ücretsiz bir web sitesi. Oyuncuların verdiği her bir doğru cevap için Dünya Gıda Programı üzerinden ihtiyacı olan ailelere 10 tane pirinç bağışı yapılıyor. 2010’dan bu yana oyuncular, yaklaşık 200 milyar tahıl pirinç eşdeğeri olan 1,39 milyon dolar topladı.

“Çok sayıda öğretmenin sınıfta Freerice kullandığını fark ettik. Çocukları yarıştırmanın bir yolu ve aynı zamanda onları değerli bir davaya dahil ediyor.”

Yeniden tasarlanan uygulama iOS ve Android ara yüzlerinin yanı sıra yeni bir sitede de oynanabiliyor. Site, Güney Sudan ve Burundi’de okul yemekleri sunanlar da dahil olmak üzere çeşitli programlarda kullanılan görüntülü reklamlardan para kazanıyor.

Oyunda çoktan seçmeli ve çeşitli zorluk seviyelerine göre sorular var. Oyuncular yabancı dil, edebiyat, çarpma, anatomi ve coğrafya gibi kategoriler arasından seçim yapıyor. İnsanların İngilizce öğrenmesine yardımcı olmak için hem kelime hem de dil bilgisi soruları var. Oyun iklim değişikliği ve beslenme ile ilgili sorular içeren yeni kategoriler içeriyor.

WFP, Freerice’de yaptığı değişiklikleri gelecekte daha fazla uygulamada denemeyi planlıyor. Öğretmenler, öğrenciler ve diğer iş kollarının kümülatif bir hedefe hizmet ederek iyilik statüsü için yarışabilecekleri uygulamalarla açlıkla mücadelenin ivme kazanması hedefleniyor.

Kaynak: digitaltrends

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir