Freelance dünyası için hem güvenlik hem de hız vaadinde bulunarak serbest çalışanları ve stüdyoları bir araya getiren bir platform olan AND.CO %52’si erkek, %47’si kadın ve %71’i Amerikan, %29’u Amerikan olmayan 300 kişiye uyguladığı anket ile bağımsız çalışmayı ve bağımsız çalışan olmanın faydalarını/zararlarını incelemiş.

Gelişen teknoloji ve sürekli büyüyen internet kültürü ile birlikte yapılması gereken görevlerin konumdan bağımsız olarak yapılabilmesi; mobil ofislerin ve ortak çalışma alanlarının cazibe merkezi haline gelmesini sağladı. Bu sırada gelişen 3. Dalga kahveci kültürü de Freelance çalışmayı seven insanların ekmeğine yağ sürdü diyebiliriz sanırım.

Bu kültürün gelişmesini sağlayan birkaç farklı etmenden daha bahsedebiliriz ancak şimdilik sadece and.co’nun yaptığı anketin rakamlarına odaklansak iyi olacak.

Ankete katılanların %67’si son 3 yıldır serbest çalışan konumundayken geri kalan %33’lük kısım üç yıldan daha uzun bir süredir özgür çalışıyor. Bu kişilerden sadece %6’lık kısım güzel bir tam zamanlı iş bulana kadar freelance çalıştığını söylerken %41 daima serbest çalışmak istediklerini söylemiş. Katılımcıların %45’i son bir yılda, daha önceki yıllara göre daha güvenli hissediyorlarmış.

Freelance olarak çalışan insanların %95’i hizmetlerini veya becerilerini müşteri ve projeye göre değiştirebilen insanlardan, ki bunlara Slash Workers ismi takılmış, oluşurken %61’lik bir kesim 2-3 yetenekte uzmanlaşmış ve %5’lik bir kısım işe çalışmalarını tek bir beceriye odaklamış. Yani serbest çalışan insanların büyük bir çoğunluğu “ne iş olursa yaparım” demiş. %13’lük bir kesim ise aynı anda tek bir müşteri ile çalışmayı tercih ediyormuş.

Neden Freelance?

Bu insanların neden bir ofiste, bir takımla çalışmak yerine tek başlarına göçebe şekilde çalıştıkları sorulduğunda ise sadece %7’lik bir kesim finansal olarak daha olumlu olduğu için serbest çalışmayı seçtiklerini söylerken %40’ı kişisel gelişimlerine daha faydalı olduğunu söylemiş. Geri kalan kısmı ise esnekliği sevdikleri için bu yolda ilerlediklerini söyleyen bir topluluk oluşturmuş.

Freelance çalışan insanların %77’si bu çalışma sisteminin finansal olarak daha stabil olmadığını itiraf ederken; %43’lük kısmı daha kötü maddi şartlarda çalıştıklarını, %34’ü ise maddi şartların benzer olduğunu söylemiş. Fakat katılımcıların %68’i serbest çalışmaya başladıktan sonra hayat kalitesinin arttığını iddia etmiş.

“For freelancers, happiness isn’t about the money. It’s about the freedom to do what they love on their own terms.”

-Serbest çalışanlar için mutluluk parayla ilgili değil. Sevdikleri şeyleri kendi şartlarında yapma özgürlüğü ile ilgili

Kadınların yarısından fazlası yılda 25.000 dolardan daha az bir gelirle çalışırken %48’i önceki profesyonel işinde daha fazla kazanıyormuş. Bu rakam erkeklerde %34. Yani erkekler freelance ekosisteminde daha fazla kazanıyor. Ancak, bu oranların aksine erkeklerin %49’u işverenleri ile sorun yaşarken (özellikle ödeme aşamasında) bu rakam kadınlar için %38’de kalmış. Buradan bir çıkarım yapmamız gerekirse kadınlar daha az kazanıyor ama en azından paralarını sağlıklı bir şekilde alabiliyorlar diyebiliriz.

Yurt dışına da çıkarak tamamen göçebe şekilde çalışan insanların mutluluk oranı %76 iken yerleşke bir hayat sürüp serbest çalışan insanların oranı %58 imiş. Ankete katılan bağımsız çalışanların %60’ı göçebe bir hayat peşinde olduklarını belirten seçeneği işaretlemişler.

Herhangi bir yere bağlı olarak çalışmayan bu insanların %44’ü iş yaptıkları müşterileri ile sorun yaşarken bu insanların %35’i belirsiz kontratları suçlamış. Katılımcıların %60’ı freelance çalışan insanlara kötü bir bakış açısının olduğunu ve genel olarak saygı görmediklerini belirtmiş.

Son olarak; katılımcıların %61’i profesyonel yaşamlarındaki takım olma duygusunu özlediklerini söylerken yine yarısından fazlası, şirketlerin çalışanlarına daha fazla uzaktan çalışma fırsatı sunmasını istiyor.

Eğer bu konuda ciddi bir araştırma yapmak istiyorsanız and.co bu anketi daha detaylı şekilde paylaşmış.

Bizim de Etkinlik/Mesken kategorisinde incelemek istediğimiz co-working alanlarının Türkiye’deki kültürde de ciddi yer edinmeye başladığının farkındayız. Yazılım, tasarım, editörlük gibi yaratıcı endüstriye ait işler başta olmak üzere birçok farklı mesleğin şimdiden konumdan bağımsız hale gelmesi; zaten gelişmekte olan sanal gerçeklik gibi teknolojilerle birleştiğinde yıkıcı bir yenilik hal alacağını düşünüyorum. En azından şu anda Amerika’daki freelance ekosisteminin ne durumda olduğuna dair biraz fikir edinmiş olduk. Türkiye’deki ekosistem ile alakalı bir araştırmaya rast gelememiş olsam da Ekşi Sözlük’teki bu başlıktan fikir edinebiliriz.

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir