Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi şirketler piyasayı tamamen ele geçirmek üzere adımlar atarken; girişimcilerin ve paylaşım ekonomisinin artması, kripto paralarla tanışmamız gibi birçok gelişmeyle birlikte rekabet her alanda kızışıyor. [tooltip tip=”Sarı Yelekliler Eylemi”] Fransa’daki sorunlar[/tooltip], İtalya’nın ekonomik krizin eşiğinde olması, [tooltip tip=”Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması”]Brexit[/tooltip] ve Türkiye’nin ekonomik krizi gibi güncel problemler bugün yaşadığımız dünyanın yarına nasıl uyanacağına dair birçok ipucu veriyor.

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği’ne GAFA’dan (Google, Apple, Facebook ve Amazon’un baş harfleri ile oluşturulmuş kısaltma) %3 vergi alınması gerektiği önerisini sunan Fransa ve Almanya,  başta İrlanda olmak üzere diğer ülkelerden beklediği desteği alamamış ve ‘reklam gelirlerinden %3 vergi’ olarak ölçeklendirilmiş yeni bir plan sunmuştu. Avrupa Birliği’ndeki fikir ayrılıkları henüz bir sonuca varamamışken Fransa kendi ülkesi için yeni yılın ilk gününden itibaren başlamak üzere GAFA’dan vergi almaya başlayacağını duyurdu. Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Le Maire, detayları henüz bilinmeyen yeni yasayla 2019’un sonuna kadar 500 milyon euro’ya yakın bir gelir beklendiğini belirtti.

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Le Maire

Nisan ayında Birleşik Krallık Hazine Bakanı Mel Stride da Avrupa Birliği’nin yeterince hızlı karar verememesi durumunda kendi başlarına veya daha küçük bir grupla konuyla ilgili kararlarını alacaklarını söylemişti.

Amerika ağ tarafsızlığının kaldırılması, Afrika ülkelerindeki sosyal medya vergileri ve teknoloji şirketlerine karşı alınan bu tarz vergi kararlarıyla birlikte bugün bildiğimiz internetin şeklinin bir hayli değişeceği aşikar ancak bunun kullanıcının lehine mi yoksa aleyhine mi olabileceğine dair henüz fikir belirtmek oldukça zor. Zira Google ve Facebook’un ortaya çıkan skandalları bize gösteriyor ki bugünün teknoloji şirketlerine güvenmek pek de mantıklı bir hareket değil.

Kaynak: Quartz

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir