Brooklyn merkezli bir teknoloji firması olan Looking Glass Factory, kullanıcıların en sevdikleri fotoğraflarını gerçeğe yakın hologramlara dönüştüren “Portre” adlı 8 inç holografik bir ekran üretmeye başladı. Portreyi kullanmak için özel bir ekipman veya ekstra bir beceri gerekmezken kullanıcılar, alışık oldukları normal 2 boyutlu fotoğrafları çektikten sonra bunları Looking Glass Factory’nin bulut tabanlı platformuna gönderebilecek. Gelişmiş DSLR kurulumlarından düşük kaliteli cep telefonlarına kadar herhangi bir cihazla çektiğiniz fotoğrafları 3. boyuta taşıyan Looking Glass, bu teknoloji üzerinde altı yılı aşkın süredir çalışmalar yapıyor.

Makine Öğrenmesini Kullanıyor

2 boyutlu fotoğrafları 3 boyuta çevirmede makine öğrenmesi aktif bir şekilde kullanılıyor. Kullanılan teknoloji, fotoğrafları teker teker tarayarak görüntüdeki ışık açılarını, yansımaları ve birçok farklı perspektifi analiz ettikten sonra 3 boyutlu holograma dönüştürüyor. Daha önce dönüştürdüğü fotoğrafları tekrar analiz etmesi sayesinde sürekli gerçeğe daha yakın hologramlar ortaya çıkarıyor.

Portre’nin Çalışmasını Gösteren bir GIF

Geleceğe Bir Adım Yaklaştık

Looking Glass Fabrikası CEO’su Shawn Frayne, araştırmacıların yıllardır 3 boyutlu holografik görüntü elde edebilmek için çalıştıklarını ancak şimdiye kadar tüketiciler tarafından Looking Glass kadar kolay kullanılan bir teknolojinin yapılmadığını dile getiriyor.

Looking Glass’ın sunmuş olduğu teknoloji sayesinde 3 boyutlu holografik görüntü oluşturmak hiç olmadığı kadar kolaylaşmış olacak. Bu sayede hologramlar daha geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanabilir. Shawn Frayne ayrıca Looking Glass sayesinde iletişim kurduğumuz ve anılarımızı hologramlar aracılığıyla yeniden yaşadığımız bir dünyaya bir adım daha yaklaştığımızın altını çiziyor.

“Portre” ekranının 2021 bahar döneminde piyasada olması bekleniyor. Piyasa fiyatı 350$ olarak belirlenen ekranın fotoğraf dönüştürme maliyeti ise 100 fotoğraf için 20 ABD doları olması planlanıyor. Portre ile sunulacak diğer yazılım paketleri sayesinde kullanıcıların fotoğraflardan VR karakterlerine kadar kendi görüntülerini oluşturmalarına imkan tanınacak.

Portre’nin Tanıtım Videosu

2,3 Milyon Dolar Yatırım

Looking Glass, 3 boyutlu holografik görüntü projelerine başladıkları dönemde Kickstarter üzerinden 50 bin dolar yardım toplamayı hedefledikleri bir kampanya başlatmıştı. Teknolojinin sunduğu ve sunmayı planladığı hizmetler kullanıcıları heveslendirmiş olacak ki 2021 Ocak itibari ile Looking Glass’ın kampanyası toplamda 2,3 milyon dolar yatırım desteği toplamış bulunuyor. Oldukça başarılı bir yatırım toplama dönemi geçiren firmanın destekçilerine ufak bir jesti de olacak. Kickstarter üzerinden kampanyaya destek vermiş olan yatırımcılar “Portre”ye 250 dolar karşılığında sahip olacak. Ayrıca ilk 20 fotoğraf dönüşümlerini ücretsiz olarak alma imkânları olacak.

Maya, Blender ve Sketchfab gibi VR yazılımları, Looking Glas ile birlikte kullanan kullanıcılar, gerçekçi 3 boyutlu animasyon karakterler oluşturabilir, holografik video mesajları kaydedebilir veya etkileşimli uygulamalar ve oyunlar oluşturabilir. Bu sayede Looking Glass teknolojisi sadece fotoğrafları 3 boyuta dönüştüren bir araç olmaktan çıkıp günümüzde 2 boyutlu olan her türlü imgeyi 3. boyuta taşıyabilir.

2 boyutlu mimari çizimler Blender sayesinde 3 boyutlu maketlere kısa zamanda dönüştürülebilir veya 3 boyutlu yazıcılardan basılan ürünler basım öncesi 3 boyutlu hologram olarak incelenebilir veya pazarlaması yapılabilir. Genel olarak aklımıza gelen her türlü dijital imgenin 3 boyutlu bir gösterimini holografik olarak bize sunan Looking Glass vadettiği hizmetler sayesinde gelecekte birçok farklı sektörde yaygın bir kullanıma sahip olabilir.

Kaynak: Tech Xplore

Share:

administrator

1997 İstanbul doğumlu olan Kemal Berk, İTÜ Ekonomi bölümünde eğitimini sürdürüyor. Estetik açlığını Avrupa Sineması ve Müziği ile doyurmaya çalışmasının yanı sıra felsefe, nöroloji, dinler tarihi ve iktisat konularında okumalar yapmayı seviyor. Öğrenmeye ve gelişmeye yönelik durdurulamaz bir arzuya sahip olması, onu üretken ve verimli olmak için teşvik ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.