Cadılar bayramı geçti, The Walking Dead akımı unutuldu ancak zombi gibi görünmenin modası geçmeyecek. Yapay zekâ bu konuda size yardımcı olabilir.

Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nde çalışan iki kişi tarafından hazırlanarak Reddit’te “Machine Learning” başlığı altında paylaşılan makemeazombie.com isimli yapay zekâ, generative adversarial network (GAN), yani üretken rakip ağ (çekişmeli üretici ağ da deniyor) tekniği ile geliştirildi. 

Site oldukça basit bir şekilde çalışıyor. “Browse” butonuna tıklayarak fotoğrafınızı yüklüyor, “in place” (arka planı koru) ve “classic” (vesikalık) seçeneklerinden birisini seçtikten sonra “make me a zombie” (beni zombiye çevir) diyerek beklemeye geçiyorsunuz. Birkaç saniye bekliyorsunuz ve hop, zombilendiniz! 

Sanırım ben zombi modu yerine white walker modunu açık bırakmışım

Daha iyi sonuç almak için ise şöyle bir not düşülmüş: 

  • Yüksek çözünürlüklü, iyi aydınlatmaya sahip fotoğraflarda en iyi şekilde çalışır.
  • İnsan yüzü, görselde ön planda olmalı.
  • Kişi doğrudan kameraya doğru bakıyor olmalı..
  • Gülümseyin! Bu işin en iyi tarafı kanlı dişler! 

Projenin StyleGAN2, Toonify, CycleGAN2 ve Pix2PixHD gibi kavramları içeren teknik detaylarını incelemek ve buna benzer bir proje geliştirmek için buradaki Reddit gönderisini inceleyebilirsiniz. 

Yapay Zekâ ile Diğer Örnekler

Yapay zekâ kullanılarak sanal dünyadaki benliğimizi istediğimiz şekilde ‘geliştirebildiğimizi’ daha önce hazırladığım Yapay Zekâ + AR = Artırılmış Güzellik başlıklı içerikte aktarmıştım. Yapay zekâ, birçok farklı ihtiyaca yönelik ‘sahte yüz’ veya ‘değiştirilmiş yüz’ üretebiliyor.

  1. Kendi yüzünü paylaşmak istemeyen ancak gerçek bir insan gibi gözükmek isteyen kullanıcılar buradan diledikleri gibi bir insan ‘yaratabilir’. Böylece kendi kimliğini korurken başkalarının yüzünü de ‘çalmak’ zorunda kalmaz.
  2. Kendi yüzünü paylaşmak isteyen ancak birtakım değişiklikler yaparak tanınırlığını azaltmak isteyenler için de çözüm var. Bu tarz kullanıcılar ise FaceApp ve benzeri deepfake uygulamalarını kullanabilir. (Clark Kent bunu beğendi)
  3. Üçüncü grup ise, kendisini paylaşmakta herhangi bir sorun görmeyen ancak beğeni kaygısıyla veya tamamen eğlence amaçlı bazı özelliklerini daha farklı göstermek isteyen grup.
  4. Bu maddeyi de bugün eklemiş oluyoruz. Halloween makyajını beğenmeyen ancak yine de sosyal medyada zombi hâlini paylaşmak isteyenler, bu uygulamayı kullanabilir.
Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.