Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen Fortnite, 25 Temmuz 2017’de yayınlanmış bir bilgisayar oyunu. Oyun dünyasında, yayınlandığı günden beri rekor üstüne rekor kıran oyun, 350 milyondan fazla kayıtlı oyuncuya sahip. Bu da oyuncuların yaklaşık olarak aylık 3,2 milyar saat Fortnite oynadığı anlamına geliyor. SuperData’nın verilerine göre 2018’in en çok kazanan oyunu olan Fortnite’ın aynı yıl 2,4 milyar dolarlık bir gelir elde ettiği biliniyor. Bilgisayar sürümündeki başarısını 2018 yılında çıkış yaptığı iOS ve Android platformlarında da sürdüren Fortnite, sosyal medyada ve [tooltip tip=”Elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu.”]Twitch[/tooltip]’te de en popüler oyunlar arasında yer alıyor.

Peki bu kadar popüler ve gelir getiren bir oyun neden Apple ve Google tarafından mobil marketlerden kaldırıldı?

App Store ve Google Play Store sayesinde mobil uygulamalar milyonlarca kişi tarafından indirilebiliyor ve satın alınabiliyor. Bu işlemleri yaparken hem Google Pay hem de Apple Pay gibi ödeme yöntemleri marketlere entegre edildiği için gerçekleştirilen her satın alma işleminden belirli bir oranda komisyon alınıyor. Epic Games ise Fortnite Mobil’de bu komisyonu ödemekten kurtulmak için ödeme sayfasına kendi ödeme sistemini yerleştirdi. Bu şekilde oyunda yapılacak ödemeler Epic Games’in kendi sistemi üzerinden Apple’a nazaran daha ucuz olarak yapılabiliyordu. Durumun fark edilmesi üzerine Fortnite ani bir şekilde App Store’dan kaldırıldı, aynı sebep nedeniyle Google da benzer bir kararla Fortnite’ı kendi uygulama marketinden kaldırdı.

#FreeFortnite

Epic Games, Apple’ın kararı üzerine #FreeFortnite yani Fortnite’a özgürlük etiketiyle bir video yayınladı. Bu videoda Apple’ın daha önce Macintosh bilgisayarını tanıtırken kullandığı 1984 temalı bir videoya gönderme yapılıyor. 1984, baskıcı bir rejimin tek güç olmasını konu alan distopik bir kitap. Epic Games, 1984 temalı bu video ile Apple ve Google’ın baskıcı ve tekelleşmiş birer firma olduğuna dikkat çekmeye çalışıyor.

Ayrıca Fortnite’ın resmi Twitter hesabından paylaşılan 13 Ağustos tarihli twitte net bir şekilde “uygulama mağazası tekeli” ifadesi kullanıldı.

Google ve Apple tekelleşmesi haksız rekabete neden oluyor

Epic Games dava ettiği Google ve Apple’dan maddi bir tazminat beklentisi içinde değil ancak uygulama mağazalarının tekelleşmesinden ve sektördeki uygulama geliştiricilerine eşit şartların sunulmamasından şikayetçi. Epic Games bu davaların sadece kendi firmaları için değil haksız rekabete mağruz kalmış tüm geliştiriciler için açıldığını dile getiriyor. Davanın ne kadar süreceği belli olmadığı için Fortnite uzun bir süre PlayStore ve App Store’da yer almayabilir.

Apple ve Google’ın hukuki açıdan davayı kazanması muhtemel gözüküyor. Çünkü geliştiriciler bu iki markete ürünlerini koymadan önce uygulama marketinin sözleşmesini imzalıyor. Davanın sebebi olan ödeme yöntemleri hakkındaki hükümler sözleşmede mevcut olduğu için mahkeme Epic Games’in kural ihlali yaptığına ve kendi ödeme sistemlerini uygulamadan kaldırmadıkları sürece marketlere dönemeyeceğine karar verebilir. Böyle bir durumda Epic Games aleni bir şekilde savaş açtığı iki teknoloji devinden uygulamalarını çekebilir ve kendisi bir mobil uygulama pazarı geliştirebilir.

Sosyal medyada reytingi yüksek bir dava olacağına hiç şüphe yok

İki tarafın bu sert ve radikal hamlelerinden sonra dava öncesi durumlarına dönmesi olası durmuyor. Diğer bir taraftan Amerikan mahkemeleri tekelleşme davalarında çok radikal kararlar da alabiliyor. Geçmişte yaşanan tekelleşme davasında Microsoft’un birçok servisini ayrı ayrı sunması istenmişti. Buna benzer bir kararla artık uygulama mağazalarında geliştiricilerin komisyon ödemek zorunda bırakılmadan kendi ödeme sistemlerini kullanabilmesi lehine bir karar çıkma ihtimali de yüksek görünüyor.

Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını kapattı!

Geçtiğimiz günlerde Epic Games tarafından yapılan açıklamada, Apple’ın Epic Games’in App Store ve uygulama geliştirme araçlarına tüm erişimini sonlandırdığını duyurdu. Bu, Epic Games’in App Store’dan tamamen yasaklanması anlamına geliyor. Epic Games’in geliştirici hesaplarının askıya alınmasından sonra Apple tarafından şu açıklamalara yer verildi: “Epic Games’in geliştirici hesaplarını sonlandırmak zorunda kaldığımız için hayal kırıklığı yaşıyoruz. Epic Games ekibiyle uzun yıllardır çalışıyoruz. Mahkeme, Epic Games’ten dava devam ettiği sürece App Store için hazırlanan yönergelere uygun bir şekilde davranmasını istedi ancak, Epic Games bunu reddetti. Bunun yerine, App Store politikalarını ihlal eden Fortnite güncellemelerini tekrar tekrar gönderdiler. Epic Games’in yarattığı bu durum, App Store’daki diğer tüm geliştiriciler için adil değil ve ve müşteriler bundan dolayı iki firmanın arasında kalıyor. Gelecekte tekrar birlikte çalışabileceğimizi umuyoruz ancak şimdilik bu mümkün görünmüyor.”

Fortnite yüklü iPhone’lar kıymetlendi

Fortnite’ı iPhone’larına yasaklardan önce indirenler ise şanslı. Epic, oyunu zaten indirmiş olan iOS kullanıcılarının ileride yeni içerik veya güncellemelere erişemeyeceklerine rağmen oynamaya devam edebileceklerini belirtti. Bu durum Fortnite uygulamasının yüklü olduğu iPhone’lara olan talebin artmasına neden oldu. Fortnite uygulamalarına sahip iPhone’lar eBay gibi sitelerde 10.000$ veya daha yüksek fiyatlarla listelenmeye başladı.

Tek mağdur Epic Games değil

Spotify, Avrupa Komisyonu’na Apple’ın uygulama mağazası hakkında benzer bir şikâyette bulunmuştu. Spotify yaptığı açıklamada “Apple’ın hâkim konumunu kötüye kullanmasına daha fazla ışık tutan” Epic Games’in duruşunu alkışladığını vurgularken, Apple’ın haksız uygulamaları yüzünden rakiplerin dezavantajlı duruma düştüğünü ve bu durumun tüketicileri birçok uygulamadan mahrum bıraktığını belirtti.

Epic Games’e destek veren bir diğer firma da Facebook oldu. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Facebook uygulamasının başkanı Fidji Simo “Apple’dan %30 App Store vergisini düşürmesini veya COVID-19 sırasında mücadele eden işletmelerin tüm masraflarını karşılayabilmemiz için Facebook Pay’i sunmamıza izin vermesini istedik ancak maalesef taleplerimizi reddettiler.” diyerek tartışmaya dahil oldu. Apple’ın %30 komisyon uygulamasından rahatsızlık duyan firma sayısının çok olduğu biliniyor. Önümüzdeki günlerde Epic Games’e destek veren firmaların sayısı artabilir.

Özgürlük kavramı dendiğinde Amerikan mahkemeleri bu davayı sadece Epic Games’in bir sözleşmeyi ihlal etmesinden çok tüm marketin rekabetçiliği üzerinden değerlendirebilir. Teknoloji dünyasında çokça tartışılan tekelleşme konusundaki bu en yeni gelişmenin marketi ve geleceğini nasıl etkileyeceğini önümüzdeki aylarda görmüş olacağız.

Kaynak: Marketwatch

Yazar: Kemal Berk Önver

Editör: Öykü Selen Uysal

Share:

administrator

1997 İstanbul doğumlu olan Kemal Berk, İTÜ Ekonomi bölümünde eğitimini sürdürüyor. Estetik açlığını Avrupa Sineması ve Müziği ile doyurmaya çalışmasının yanı sıra felsefe, nöroloji, dinler tarihi ve iktisat konularında okumalar yapmayı seviyor. Öğrenmeye ve gelişmeye yönelik durdurulamaz bir arzuya sahip olması, onu üretken ve verimli olmak için teşvik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir