Ülkemiz de dahil birçok ülkede hayvan hakları ile ilgili gri noktalar olduğu için kurallar gevşek bir şekilde uygulanıyor. Bu da sokaklarda çok sayıda başıboş evcil hayvanın dolaşmasına yol açıyor. Filipinler’deki bir grup lise öğrencisi, şehir sokaklarını hayvanların dışkılarından korumak için organik tuğla elde etmenin bir yolunu buldu.

Araştırmanın parçası olan sekizinci sınıf öğrencileri çimento tozu ile dışkıları karıştırarak dikdörtgen “biyo tuğla” kalıbı hazırladı. Üretilen biyo tuğlalar kaldırım döşemeleri veya arka bahçe duvarları gibi küçük yapılar için kullanımı oldukça uygun malzemeler. 10 gram köpek dışkısı ve 10 gram çimento tozuyla elde edilen tuğlalar zamanla kaybolan hafif bir koku içeriyor.

Sokakların temizlenmesini sağlayan bu çalışmanın sürdürülebilirliğini arttırmak için yerel yönetimlerin veya şirketlerin öğrencileri desteklemesi gerekiyor. Bununla birlikte sokaklara sadece hayvan dışkılarının toplanabileceği atık kapları yerleştirilebilir. İnşaat maliyetlerini düşürerek sokakların temizlenmesine yardımcı olan bu çözüm ileri dönüşümün güzel bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: reuters

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir