Uzun zamandır hayalini kurduğunuz akıllı televizyonu Black Friday‘de kelepir bulup satın aldınız. Peki ya birileri sizin veya sevdiklerinizin her hareketini bu televizyon aracılığıyla gözetliyorsa?

FBI Portland saha ofisi tarafından geçtiğimiz Salı günü yayınlanan yazıda akıllı televizyonların kötü amaçlara alet edilmesi ihtimali üzerinde duruldu.

“Televizyon üreticilerinin veya uygulama geliştiricilerin sizi izleme ve dinleme ihtimalinin yanı sıra, televizyonunuz hackerların evinize sızabilmesi için bir kapı aralığı sağlıyor da olabilir. Sanal alemdeki kötü niyetli insanlar kilitli bilgisayarınıza doğrudan ulaşamasalar bile yeterince güvenli olmayan televizyonunuz yönlendiriciniz üzerinden onların bu kapı aralığından faydalanmalarına sebep olabilir.”

Görsel: Futurism

Akıllı televizyonların üzerinde onları rahatlıkla kumanda edebilmeniz için işlevlendirilmiş kameralar ve mikrofonlar bulunur. Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızı kolaylaştıran bu minik detaylar oldukça kullanışlı olsa da göründüğü kadar masum amaçlara hizmet etmiyor olabilir. Bu, akıllı televizyonlar ve güvenlik açıkları konusunun ilk gündeme gelişi değil. 2018 Tüketici Raporları milyonlarca akıllı televizyonun hackerların faydalanabileceği güvenlik kusurlarına sahip olduğunu ve siber suçluların aygıtlarınızı nasıl ele geçirebileceklerini gözler önüne serdi.

Teknoloji devi Samsung’un da Twitter’dan akıllı televizyon kullanıcılarını uyarması evham yaratmıştı. Haziran ayında, “kötü yazılım ve casusluk ihtimali”ne karşın birkaç haftada bir virüs taraması yapılması gerektiğini hatırlatan bir tweet atan Samsung daha sonra bu tweetini sildi.

Samsung’un daha sonradan sildiği tweet.

Elbette tüm bunlar akıllı televizyon kullanmayacağınız ve sağladıkları kolaylıklardan faydalanmayacağınız anlamına gelmiyor. FBI’a göre karşı karşıya kalabileceğiniz bu olumsuz durumlara engel olmak için öncelikle akıllı televizyon almadan sıkı bir araştırma yapmanız ve bilinçli bir kullanıcı olmanız gerek. Gözünüzü korkutmuş gibi olmayalım, bu işin uzmanı olun da demiyoruz tabii, tek yapmanız gereken kullanım kılavuzuna şöyle bir göz atmak.

 

Televizyonu satın aldığınızda halihazırda geçerli olan şifreleri değiştirdiğinizden emin olun. Ayrıca kameraları ve mikrofonları nasıl kapatabileceğinizi öğrenin. Bu tarz basit önlemler mahremiyetinizi korumanıza ve günün yorgunluğunu attığınız keyifli anlarınızı güven içinde geçirmenize yardımcı olabilir.

Eğer bunların hiçbirinin işe yaramayacağını düşünüyorsanız, akla gelebilecek en basit şeyi yapın, televizyonunuzun kamerasına siyah bir bant yapıştırın. Bu belki sizi biraz fazla evhamlı birisi gibi gösterebilir fakat başka insanların evinizin içinde yaşanan her dakikayı gözetlemesinden iyidir.

Kaynak: Futurism

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.