Chicago Üniversitesi SAND Lab.‘da geliştirilen Fawkes isimli yazılım, yüz tanıma sistemlerinin olası zararlarını ortadan kaldırmak için yeni çözüm yolları sunuyor.

Yüz tanıma sistemleri son zamanlarda kişisel verilerin gizliliği açısından ciddi bir tehdit olarak gündeme geliyor. Kullandığımız uygulamaları indirirken kabul ettiğimiz gizlilik sözleşmelerinde yer alan fakat ne yazık ki kimi zaman okumayı ihmal ettiğimiz için gözümüzden kaçırdığımız izinler yüzünden fotoğraflarımız, uygulamaların algoritmalarını eğitmek amacıyla, şirketlerle paylaşılıyor.

Araştırmacılar bu sorunla baş edebilmek için çeşitli yollar geliştirmeye çalışıyor. Adını Vendetta çizgi romanında ve filminde devrimciler tarafından kullanılan Guy Fawkes maskesinden alan Fawkes, yüz tanıma sistemlerini kandırmak ve insanlar için olası zararlarını azaltmak amacıyla yapay zekâdan yararlanıyor. Bu yılın başlarında geliştirilen fakat geçtiğimiz ayın sonundan itibaren Windows ve Mac işletim sistemleri için ücretsiz versiyonu yayınlanan Fawkes bugüne kadar 100.000’den fazla kez indirildi.

Kraliçe Elizabeth II’nin solda orijinal ve sağda Fawkes üzerinden paylaşılmış fotoğrafı. Görüldüğü üzere ilk bakışta fotoğraflar arasındaki farkı anlamak pek mümkün değil.

Fawkes’ın çalışma mantığı beklenenden biraz farklılık gösteriyor. Fotoğraflarınızı Fawkes aracılığıyla açmak size bir görünmezlik sağlamıyor; yazılım fotoğraflarınız üzerinde ince değişiklikler yaparak gelecekte bu görüntüleri tarayan herhangi bir algoritmanın sizin fotoğrafınızı bambaşka bir insan olarak algılamasını sağlıyor.

Örneğin, yüz tanıma sistemleri sağlayan bir firma olan Clearview AI yabancıları tanıyabilmek amacıyla veritabanı oluşturabilmek için Facebook, YouTube ve Venmo gibi sitelerden yaklaşık üç milyar yüz resmi topladığını iddia ediyor. Eğer çevrim içi yayınladığınız fotoğrafları Fawkes üzerinden paylaştıysanız korkmanıza gerek yok; algoritmaların taradığı yüz sizin yüzünüz olmayacaktır. Araştırmacıların “gizleme” olarak adlandırdığı bu süreç sosyal medyadan toplanan yüz tanıma verilerinin elde edilmesine engel olmayı ve kaynakları bozmayı amaçlıyor.

Araştırma ekibine göre Fawkes, Çin teknoloji devi Megvii tarafından Microsoft (Azure Face), Amazon (Rekognition) ve Face ++ ‘ın son teknoloji yüz tanıma hizmetlerine karşı yüzde 100 başarılı performans gösterdi.

Bilgisayar Bilimi Profesörü  Ben Zhao: “Yaptığımız şey fotoğrafınızı Truva Atı gibi gizlemek. Sizi siz yapıp başkalarından ayıran özellikleriniz üzerinde ufak oynamalar yaparak bunu sağlıyoruz.”  diyerek yazılımın çalışma mantığına tekrar izah ediyor.

Chicago Üniversitesi SAND Lab. tarafından yayınlanan karşılaştırmalı fotoğraflar

The Verge’un kendi testlerine göre Fawkes uygulaması kolay ve verimli bir uygulama. Her görüntünün işlenmesi sadece birkaç dakika sürüyor ve görüntülerin arasındaki farklar gözle algılanamıyor. The New York Times’ın yazılım hakkında yayınladığı içeriğin iddiasına göre uygulama, fotoğraflar üzerinde cinsiyete bağlı -örneğin kadın fotoğrafına bıyık eklemek gibi- değişimler yapıyor. Fakat ekip bunu reddederek algoritmanın yaptığı ince işin ve sonuçlarının bundan daha farklı ve detaylı olduğunu belirtiyor.

Fawkes’ın verimli bir şekilde kişilerin gizliliğine sahip çıkabilmesi için sadece teknoloji meraklıları arasında değil, halkın geneli arasında yayılıp kullanılması gerekiyor. Bu yazıyı okuduktan sonra siz de gizliliğinizden endişe duyup Fawkes kullanmaya başlayabilirsiniz fakat bu bizlerle sınırlı kalmamalı. Yüz tanıma sistemleri konusu ciddi bir gizlilik ihlali ve toplumu ilgilendiren bir konu; bu nedenle çözümünün de tüm topluma hitap etmesi gerekiyor. Fawkes ekibi, güvenlik endişeleri nedeniyle bir internet sitesi veya mobil uygulama oluşturma planları olmadığını ancak Facebook gibi şirketlerin gelecekte benzer teknolojileri kendi platformlarına entegre edebileceklerini düşündüklerini belirtiyor.

Fawkes’ı Mac ve Windows işletim sistemlerine sahip cihazlarınız için buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir