Çinli bilim insanları son zamanlarda inanılmaz bir nakil işlemi gerçekleştirdi. Küçük bir farenin kafasını bedeninden ayırarak daha büyük bir fareye nakleden bilim insanları, vücutlar arası geçişi mümkün kıldı.

Bu işlem esnasında bir vücuttan çıkarılıp diğer bir vücuda nakil edilen beyin, hiçbir zarar görmedi. Ek bir bilgi olarak; bu deney geçmişte maymunlar ve köpekler üzerinde de gerçekleştirilmişti.

Daha da ilginci, bu deney sonucunda tek bir bedende 2 farklı fare elde edildi. Evet, bilim insanları 2 başlı bir fare yaratmayı başardı. Şu an için fareler yaşamlarını bir arada devam ettirebiliyor, ancak bu birlikteliğin çok uzun sürmeyeceği belirtiliyor.

Uzun süreli ve sağlıklı bir kafa naklinin gerçekleştirilebilmesi için henüz aşılması gereken bilimsel ve teknik meseleler var. Bunlardan bir tanesi, aşırı kan kaybının beyne hasar vermesiydi. Ancak bu problem çözüme kavuşturuldu.

Biz her ne kadar oluşan yeni canlıdan tek bir fareymiş gibi bahsetsek de, aslında 2 farklı canlının bir bedeni paylaştığını hatırlatalım. Bu akıl almaz gelişmenin ilerleyen zamanlarda felç geçiren insanlara yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Hatta ölümcül bir kansere yakalanan bireyin, kafa nakli sayesinde hayata tutunabilmesi mümkün olabilir. Her şey bir yana, insanoğlu bu işlemi gerçekleştirecek kadar cesaretli midir?

 

Kaynak: Futurism

Share:

Öğrenciliğin yanında teknoloji odaklı projelerde yer alırken aynı zamanda geleceğin bir parçası olmak için çalışıyor. Halen 3Dörtgen takımının içerik editörü olarak çalışıyor. 1999 İstanbul Doğumlu. Teknoloji ve bilim konusunda oldukça tutkulu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir