Facebook yeni duyurduğu özelliği ile online yemek siparişi hizmetlerini tek bir sayfada toplayarak daha hızlı sipariş imkanı verecek.

Gelişmekte olan ‘yeni yemek siparişi kültürüne’ hız katan Yemeksepeti önümüzde güzel bir örnek olarak dururken, Facebook gibi geniş bir kitleye sahip olan platformun da online yemek siparişi piyasasına giriyor olması bu konuda yeni bir seviyeye geçeceğimiz anlamına gelebilir.

Şu anlık sadece ABD’de aktif duruma geçen yeni özelliğiyle Facebook, kullanıcıların acıktığında bakabileceği ve tek tuşla sipariş verebileceği bir havuz oluşturmuş oldu. Özelliğin diğer ülkelerde ne zaman aktifleşeceği konusunda bir bilgi verilmedi.

“Kullanıcılar zaten Facebook’ta restoran sayfalarını inceliyorlar ve yemeğe gitmek için alternatifler arıyorlar. Biz bu süreci daha da kolaylaştırıyoruz. Aç olduğunuza karar verdiğiniz andan sonra yemeğinizi hemen size ulaştıralım” yorumunu yapan Facebook yerel ekibinin başkan yardımcısı Alex Himel, “İnsanları yemek yemeye yönlendirmek yerine zaten bu konuda kararını vermiş kişileri hedefliyoruz” diye de belirtmiş.

Bu yeni özellikle teknoloji devinin yemeksepeti.com gibi sitelere rakip değil havuz olması söz konusu. Yani Facebook Yemeksepeti’nin müşterisini alıyor olmasa da pastadaki payını kapmış oluyor. Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformu olduğunu düşünürsek ve bu özelliğin Facebook Messenger, Instagram ve Whatsapp’a da entegre edilecek olduğunu öngörürsek, yemek siparişleri biraz daha hızlanmış ve artık kültürel bir gerçek haline gelmiş olacaktır.

Ayrıca yemek firmalarında müşteri hizmetlerinin anlık olarak dönüş yapabilecek olması da söz konusu[tooltip tip=”Böyle bir özellik duyurulmamış ancak şu an Facebook’ta kullanılan şirketlerle sohbet kısmının müşteri deneyimi açısından çok yararlı olduğunu unutmamak gerek. Bu avantaj mutlaka kullanılacaktır”]olacaktır[/tooltip]. Çünkü özellikle şu an mevcut olan “Yemeğim hazır olsun, geliyorum” fonksiyonunun pratiğinde, anlık mesajlaşmaya ihtiyacımız olacaktır.

Sonuç olarak Facebook’un yemek sitelerini kendi sitesine ‘gömecek’ olması devrimsel bir yenilik olmasa da alacağı geliştirmelerle uzun vadede küçük bir devrim gerçekleştirebilir. Zira, paylaşılan yemek fotoğraflarında yemeğin otomatik olarak tanınıp üzerinde sipariş ver tuşunun çıkması bile karşılaşabileceğimiz bir yenilik olabilir. Çünkü Google da I/O 2017’de duyurduğu özelliklerle yemek siparişi konusunda daha pratik çözümler getirdiğini duyurmuştu.

Kaynak: Webrazzi

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir