Mark’ın ve Facebook’un ünü son zamanlarda kötü anlamda ciddi bir ivme kaydetti. Şirketin hataları –on milyonlarca kullanıcının verilerini politik bir danışmanlık firmasının kucağına bırakan özensiz gizlilik uygulamaları, Rus ajanlarına verilen gecikmiş tepki, nefret söylemleri ve sahte haberler– dikkatimizi çeken manşetler ile gündemde. Geçtiğimiz hafta New York Times, sosyal medya devinin neden parçalanması gerektiğini açıkladığı içeriğinde, Facebook’un kurucu ortağı Chris Hughes ile dikkat çekici ve zorlayıcı bir yayın yaptı. Hughes, Mark Zuckerberg’in kontrolsüz gücünü bu kadar sorunlu kılan şeyin ‘insan olması’ olduğunu söyledi.

Mark’ın etkisi, özel sektördeki veya hükümetteki herhangi birininkinden çok daha fazla. Her gün milyarlarca insanın kullandığı üç temel iletişim platformunu – Facebook, Instagram ve WhatsApp- kontrol ediyor. Facebook’un yönetim kurulu bir gözetmen yerine bir danışma komitesi gibi çalışıyor ve Mark oyların %60’ını kontrol ediyor. Yalnızca Mark, Facebook’un algoritmalarını, insanların haber yayınlarında ne göreceklerini, hangi gizlilik ayarlarını kullanabileceklerini ve hatta hangi mesajların teslim edileceğini belirleyecek şekilde nasıl yapılandırılacağına karar verebiliyor. Şiddetli ve kışkırtıcı konuşmaların yalnızca saldırganlıktan nasıl ayırt edileceğine ilişkin kuralları belirler ve bir rakibi satın alarak, bloke ederek veya kopyalayarak kapatmayı seçebilir.

Hughes’un sözleri dikkat çekiciydi. Dikkat çekici olmasının yanı sıra, ikna ediciydi. Facebook, yalnızca internet için yeni kurallar atayarak Facebook platformunun yaydığı sorunları çözebileceğini iddia eden küçük bir bildiri yayınladı. Mark Zuckerberg var olan en etkili platform üzerinde belirsiz miktarda bir güce sahip.

Bu gücün ondan almayı önerdiklerinde ise Zuckerberg, “benim en büyük tepkim, önerdiğimiz şeyin yardım etmek için hiçbir şey yapmayacak olmasıdır” diyor.

Zuckerberg, Facebook platformunun büyüklüğünün ve etkisinin toplumu tüm tehditlerden korumaya yardımcı olduğunu savundu:

Önemsediğiniz şey demokrasi ve seçimler ise, o zaman bizim gibi bir şirketin seçim müdahalesine karşı mücadele etmek için gerçekten gelişmiş araçlara yılda milyarlarca dolar yatırım yapmasını istiyorsunuz. Bu yıl güvenlik için bütçemiz, şirketimizin gelirinin, bu on yılın başlarında halka açık olduğumuzdaki gelirinden daha büyük. Bunların çoğu, şu anda bunu destekleyebilecek başarılı bir işletme inşa edebildiğimiz için.

Facebook’un bu kadar büyümesi, Zuckerberg’in şirketi nasıl elinde tutacağı ve ABD’nin tekel şirketler üzerinde ne kadar gevşek olduğu konusunda çok fazla soru işareti var. Facebook’un ve daha doğrusu kurucusunun şu an hâkim olan siyasal devlet kısıtlamalarının azaltılmasıyla, açıklanamayan ve görünüşte durdurulamaz bir imparatorluk inşa etmek için attığı atılımlar gibi duruyor. Teknoloji şirketlerinin başarısı hesap verebilirliği ile paralel bir şekilde ilerliyor.

Sonuç olarak; Whatsapp, Instagram ve Facebook gibi 3 büyük gücü elinde bulunduran ve neredeyse tekel olarak görülen Facebook şirketi tamamen Mark’ın keyfine göre yönetiliyor gibi duruyor. Son zamanlardaki skandallar da bunu destekler nitelikte. Facebook’tan ayrılmak mantıklı bir hareket gibi dursa da oldukça zor olduğu gerçeği de önümüzde duruyor. Zira aynı anda en çok kullanılan sosyal platformlardan ayrılmak pek de kolay bir şey değil. Belki de bu platformları kullanmaya devam edip Facebook’un kişisel gizlilik üzerine yatırım yapmasını umarak, bu konuda ısrar ederek yaşamımıza devam etmek gerekiyordur.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/facebook-secime-etkisinin-arastirilmasi-icin-ozel-verileri-paylasacak/”]Facebook, Seçimi Ne Kadar Etkilediğinin Ölçülmesi İçin Özel Verilerini Paylaşacak[/button]

İleri okuma: nytimes

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir