Sahte haber ve intihar gibi topluluğu ve insanları etkileyen sorunlar için ciddi çalışmalar yapan Facebook terörizmle ilgili paylaşımları da engellemek için elinden geleni yapıyor.

Yayınlanan blog içeriğine göre Facebook, son 3 çeyrekte terörizm içerikli içeriklerin %99’unu hızlıca bulup kaldırmayı başardı. El Kaide ve IŞİD özelinde paylaşılan bilgilere göre; geçen yıla göre Facebook’un bu paylaşımları bulması 14 saat daha erken oldu ve bu sene 2. Çeyrekte aksiyon aldığı 9.4 milyon içerikle 3. Çeyrekte aksiyon aldığı 3 milyon içeriğin tespit edilmesi, silinmesi ve emniyet güçlerine ihbar edilmesi 2 dakikadan az sürdü.

Facebook’un geliştirdiği yeni makine öğrenimi algoritması, IŞİD veya El Kaide hakkındaki paylaşımları tespit eden ve buna göre bir puanlama yaparak içeriğin ne kadar terörizm içerdiğini tespit edebiliyor. Eğer, algoritmalar paylaşımı yüksek bir şekilde puanlarsa paylaşılan içerik otomatik olarak silinirken, ortalama puanlar için insan moderatörler devreye giriyor.

Bu konuda sabıkalı olan Facebook’un bu tarz girişimleri şüphe verici görünse de yayınlanan blog içeriği; bir yapay zekanın insanlara nasıl yardım edebileceğini ve insanlar ile yapay zekanın nasıl bir bütünün parçası olabileceğini görmek için güzel bir örnek olmuş.

Kaynak: TechnologyReview

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.