Facebook, insanları sanal gerçeklikle daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmek için Horizon adlı sanal bir ortam yaratıyor. VR (Sanal Gerçeklik) uygulaması, kullanıcıların yer değiştirebileceği, sohbet edebileceği; sosyal alanlarda ve birbirlerine karşı oyun oynayabilecekleri alanların bir karışımı olacak.

https://youtu.be/Is8eXZco46Q

Horizon hakkındaki ilk detaylar, bu hafta Facebook’un Oculus Connect 6 geliştirici konferansında gösterildi. Kendi avatarlarını tasarlayarak Horizon’da yer alacak herkesin sanal ortama daha aşina olması ve gezinmesine yardımcı olması için insanlar avatarlarına “kılavuz” olarak yol gösterecek. Ayrıca kullanıcılar kendi bulundukları çevreyi şekillendirme ve inşa etmelerini sağlayan seçeneklere sahip olacak. Bilgisayar bağlantılı kulaklıklarında yüksek çözünürlüklü grafikleri bulunmayan Facebook, tüm alanlarda Oculus Quest kulaklığı kullanacak. 

Horizon, Facebook’un birkaç yıl içinde ürettiği uygulamalar, sohbet ve avatarların “başka bir” kombinasyonu olabilir. Uygulama 2020 başlarında, küçük bir Facebook kullanıcısı grubu tarafından test edilecek ve akabinde sunulacak.

Kaynak: bbc

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.